Wersja do druku

Udostępnij

Plenerowa premiera opery „Flis” Stanisława Moniuszki rozgrywająca się na wodzie, będzie głównym wydarzeniem tegorocznej, szóstej już edycji Festival Opera Tigre, przedsięwzięcia realizowanego przez Michała Znanieckiego i Fundację Jutropera w Argentynie. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca.

Festiwal odbędzie się w dniach 22-30 listopada 2019 roku w Prowincji Buenos Aires w Argentynie. Świętując rok Stanisława Moniuszki organizatorzy postanowili sięgnąć do jego dzieł i ukazać twórczość kompozytora w jak najszerszej perspektywie jak i unikatowej scenerii. Festiwal otworzy recital polskich artystów Igi Caban i Huberta Stolarskiego, którzy wykonają słynne arie i pieśni Stanisława Moniuszki, ale nie tylko… by przybliżyć festiwalowej publiczności inspiracje kompozytora z jakich czerpał pisząc operę „Flis”, podczas koncertu usłyszeć będzie można także twórczość Meyerbera czy Smetany, przechodząc szlakiem artystycznej podróży, jaka towarzyszyła kompozytorowi podczas pracy nad tym dziełem, a zapisana została w jego listach. Jako główne wydarzenie festiwalowe zaprezentowana zostanie opera „Flis” w wykonaniu artystów zarówno z Polski jak i Argentyny w formie plenerowego widowiska odbywającego się w naturalnej scenerii wodnej delty rzeki Parana. Obok zaproszonych gości (w roli fryzjera Jakuba gwiazda sceny Teatro Colon Leonardo Estevez) usłyszeć będzie można orkiestrę Sol Lirica pod dyrekcją Bartosza Olejnika oraz chór FOT. Premierowy spektakl będzie nową produkcją, przygotowaną w pełni w podczas prób w Argentynie z udziałem grupy baletowej pod kierunkiem Diany Tcheocharidis. Projekt jest rozwinięciem współpracy koprodukcyjnej Fundacji Jutropera z Operą Śląską w Bytomiu, która zrealizowała premierę spektaklu w czerwcu 2019, wykorzystując plenery wokół swego malowniczego gmachu w Bytomiu. Argentyńska publiczność będzie miała okazję podziwiać kostiumy Małgorzaty Słoniowskiej, pochodzące właśnie ze śląskiej inscenizacji. Spektakl będzie wydarzeniem unikatowym i oryginalnym, gdyż rozgrywać się będzie na specjalnie do tego przygotowanych tratwach i barkach, które wraz z artystami zawitają do wybranych miejsc-wysp, gdzie zaprezentują operę publiczności- spektakularne widowisko, opierając się na scenografii rzeki i wody. Nie będzie tradycyjnej sceny, jak i budowanej scenografii. Cały spektakl, nawiązując ściśle do libretta, rozgrywać się będzie na wodzie. Wzorem minionych edycji, widowisko będzie mogło zobaczyć ponad 5000 osób. Premiera opery „Flis” realizowana jest we współpracy i przy współfinansowaniu Instytutu Muzyki i Tańca. Reportaż z wydarzenia zrealizuje Telewizja POLSAT. 

Wyjątkowym punktem programu będzie projekcja opery „Halka” w wykonaniu artystów Warszawskiej Opery Kameralnej, zrealizowana przez TVP Kultura. Spektakl ten jest zapisem słynnej inscenizacji jaką wyreżyserował Kazimierz Dejmek. W roku 2019, „Halka” wileńska wróciła na scenę Warszawskiej Opery Kameralnej jako wznowienie poprzedniej inscenizacji, jednak z nową odsłoną muzyczną. Ten wyjątkowy spektakl zobaczyć będzie można w ramach cyklu „Ópera en Pantalla” (opera na ekranie) w malowniczej scenerii dziedzińca „Casa de las Culturas”.

Festiwal zamknie recital polskiej mezzosopranistki, Goshy Kowalinskiej, której towarzyszyć będzie na bandoneonie Pablo Mainetti. Podczas wieczornego koncertu wokół repertuaru operowego w Museo Sarmiento na jednej z wysp Delty Tigre, zabrzmią arie operowe, pieśni i polskie tanga z lat dwudziestych.

Festiwal realizowany jest w ścisłej współpracy Fundacji Jutropera z Tigre Municipio oraz Sturla Viajes pod patronatem medialnym TVP Kultura.

FESTIVAL OPERA TIGRE – historia

Festival Ópera Tigre odbywa się od 2013 roku na wyspie muzyki Kaiola Blue, która jest jedną z tysiąca wysp w delcie rzeki Parana. Przecina ona Brazylię, Argentynę, Paragwaj i swoje ujście ma właśnie w Tigre, granicząc z Urugwajem. Festiwal swoim zasięgiem obejmuje kraje położone wzdłuż rzeki, tworząc kulturowe przystanie wodne, dla których głównym akcentem i odnośnikiem zawsze jest kultura polska. Idea Festiwalu, to prezentacja spektakli teatralnych i operowych, z wykorzystaniem naturalnej przestrzeni wyspy Kaiola Blue, sąsiadujących wysp oraz wodnego otoczenia delty rzeki Parana. Prezentowane spektakle są zarówno intymnymi, kameralnymi przedsięwzięciami, jak i spektaklularnymi widowiskami operowymi, wpisującymi się w mapę najważniejszych festiwali, dla których istotne tło stanowi woda.

FOT ma na swoim koncie już pięć edycji. W ostatnich latach FOT w swoim programie zawierał megawidowiska plenerowe wokółoper barokowych („The Fairy Queen”, „The Thempest”, „Il ritorno d’Ulisse in patria”,”Lamento di Ariadna”) cykle koncertowe, projekcje spektakli operowych oraz cykl wydarzeń z zakresu szeroko pojętej edukacji kulturalnej, kierowanej do różnych grup wiekowych. Wsród gwiazd znaleźli się artyści z Argentyny, jak Nacho Gadano, Laura Oliva czy Daniela Tabernig, ale przede wszystkim FOT gościł artystów z Polski, między innymi Ewę Biegas, Wiolettę Białk czy Bogumiła Palewicza.

W styczniu roku 2018 Festiwal skupił się wokół spektaklu „Los hilos de Ariadna” („Nici Ariadny”). Do wykonania głównej partii w tym megawidowisku zaproszona została Polska sopranistka Marcelina Beucher. Spektakl rozgrywał się na wyspie Kaiola Blue oraz wyspach sąsiadujących, przyciągając kilkutysięczną publiczność.

Featival Opera Tigre został wyróżniony prestiżową nagrodą Florencio Sánchez Award 2016 w kategorii „Nagroda specjalna”. Wyróżnienie przyznawane jest przez krytyków i dyrektorów teatrów w Buenos Aires.

Fundacja Jutropera

Powstała w 2009 roku mając jako główne złażenia swojej działalności prowadzenie operowych programów edukacyjnych, społecznych, kursów mistrzowskich, budowanie koprodukcji teatralno-operowych polskich i międzynarodowych oraz kreowanie wielu innych działań łączących różne grupy społeczne. Projekty edukacyjne Fundacji mają za zadanie otwarcie pozornie odległego i zamkniętego świata opery dla dzieci i pokazanie go od jak najciekawszej strony. Jednocześnie pomagają młodym, debiutującym artystom przygotować się do wejścia na najważniejsze sceny teatralne i operowe, poprzez warsztaty, lekcje mistrzowskie ze znakomitymi i utalentowanymi aktorami i specjalistami. Fundacja Jutropera skupia się także na działaniach mających na celu aktywizację społeczeństwa do czynnego uczestnictwa w kulturze, prowadząc projekty w ramach cyklu „Z miastem i dla miasta”. Mieszkańcy zapraszani są do współtworzenia spektakularnych plenerowych widowisk, do udziału w chórach miejskich, do pomocy w organizacji wydarzeń związanych z wydarzeniem. Jeden z głównych projektów jakie Jutropera prowadzi, to „Głos wykluczonych”. Jest to program artystyczno-edukacyjny, który powstał w 2013 roku dzięki współpracy z biurem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 przy wieloletnim dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako program przygotowań Wrocławia do tego święta. Ideą „Głosu wykluczonych” jest łączenie grup artystów profesjonalnych, gwiazd świata teatru i opery z grupami osób dotkniętych wykluczeniem społecznym i wspólne przygotowywanie spektakli prezentowanych na najważniejszych scenach w Polsce i zagranicą. Od roku 2013 jest organizatorem „Festival Opera Tigre” w Argentynie.

W roku 2016 nagrodzona Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie „upowszechniania kultury”.