Wersja do druku

Udostępnij

Oficjalna inauguracja Roku Kolberga odbędzie się 24 lutego podczas koncertu zatytułowanego Od Kujawiaka do Krzesanego w Filharmonii Narodowej.

Na estradzie Filharmonii wystąpią mistrzowie muzyki tradycyjnej – Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, Zofia Warych, Piotr Gaca z Wielką Orkiestrą Gaców, Trebunie-Tutki, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz pianistka Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.  W programie, obok muzyki tradycyjnej z Radomskiego i Podhalańskiego, będzie można usłyszeć m.in. przebojowy „Kujaviak goes funky” Zbigniewa Namysłowskiego, fragment „Harnasiów” Karola Szymanowskiego oraz „Fantazję A-dur na tematy polskie” Fryderyka Chopina. Koncert zostanie odtworzony na antenie Programu 2 Polskiego Radia we wtorek, 25 lutego o godz. 19.30.

Bezpośrednio po tym koncercie odbędzie się Noc tańca, która rozpocznie się ok. godz. 22.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Poprowadzi na nią barwny korowód taneczny spod Filharmonii Narodowej. Będzie można usłyszeć muzykę „na żywo” z różnych regionów Polski i oczywiście – tańczyć do woli! Zagra Piotr Gaca i Wielka Orkiestra Gaców – tym razem młodzi muzycy z Orkiestry zagrają również w mniejszych, własnych składach (m.in. kapela Niwińskich, Janusz Prusinowski Trio, kapela Tomka Stachury, Maciej Żurek, Ewa Grochowska, Marcin Drabik). Zabrzmi też muzyka góralska w wykonaniu kapeli Trebunie-Tutki. Podstawowych kroków tanecznych, zarówno z nizin, jak i z gór, będzie można nauczyć się na miejscu w trakcie mini-warsztatów. Ogromna część muzyki wiejskiej, zapisywanej przez Oskara Kolberga, to melodie taneczne – odkryjmy je i poczujmy na nowo, ruszajmy w tan! Na zabawę taneczną wstęp jest wolny.

200. rocznica urodzin Oskara Kolberga przypada 22 lutego. W przeddzień urodzin folklorysty, 21 lutego w Domu Kultury w Przysusze odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego usłyszymy kompozycje Kolberga w wykonaniu Iwony Kowalkowskiej (sopran), Wojciecha Maciejowskiego (tenor) i Andrzeja Tatarskiego (fortepian). W programie przewidziany jest występ mistrzów muzyki tradycyjnej: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka i Marii Siwiec, a także kapeli Niwińskich i Zespołu Regionalnego „Mogilanie“. W Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze czynne będą dwie wystawy – stała: „Oskar Kolberg (1814 – 1890). Folklorysta, etnograf, kompozytor” oraz czasowa: „Muzyka tradycyjna i instrumentarium ludowe z regionu radomskiego”.

21 i 22 lutego w Pałacu Tyszkiewiczów w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Oskar Kolberg – prekursor europejskiej folklorystyki”. Dwudniową konferencję naukową z udziałem polskich i zagranicznych etnomuzykologów zakończy koncert zespołu Janusz Prusinowski Trio.

22 lutego w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, zostanie otwarta wystawa czasowa „Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, (muzyk)ograf, chopinolog”.

Tego dnia również zostanie zaprezentowana specjalna multimedialna aplikacja „Przewodnik śladami Oskara Kolberga” na smartfony z systemem Android, która pozwala na zapoznanie się z miejscami mającymi związek z życiem i działalnością tego niezwykłego etnografa i folklorysty.

Szczegóły dotyczące obchodów Roku Kolberga dostępne są na stronie www.kolberg2014.org.pl.

Rok Kolberga 2014 ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6 grudnia 2013 roku z okazji przypadającej w 2014 roku 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty i etnografa. Rocznica obchodzona jest pod auspicjami UNESCO.

Biuro Obchodów Roku Kolberga jest prowadzone przez Instytut Muzyki i Tańca. Program Obchodów realizowany jest we współpracy z Instytutem im. Oskara Kolberga, Forum Muzyki Tradycyjnej, Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Muzeum Wsi Radomskiej, Polskim Radiem, Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Związkiem Kompozytorów Polskich, Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Narodowym Instytutem Audiowizualnym.