Wersja do druku

Udostępnij

Ikona polskiego jazzu, jeden z najbardziej cenionych trębaczy świata, zmarły przed czterema miesiącami Tomasz Stańko – to właśnie jemu poświęcony będzie finałowy koncert tegorocznego festiwalu Jazz Juniors. 2 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków hołd Mistrzowi złożą wybitni muzycy: Adam Pierończyk, Avishai Cohen, Joe Martin oraz Jeff “Tain” Watts w projekcie zatytułowanym „Tribute to Tomasz Stańko”. Współorganizatorem koncertu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Wiadomość o śmierci Tomasza Stańki poruszyła środowiska jazzowe na całym świecie. Choć wiadomo było, że legendarny muzyk zmaga się z chorobą, niezwykle trudno było dopuścić myśl o tym, by mogło go zabraknąć na scenie, wśród przyjaciół, największych gwiazd polskiej i międzynarodowej sceny muzyki improwizowanej, czy w ukochanym Nowym Jorku. Pozostawił po sobie nie tylko znakomitą, kilkudziesięciopłytową dyskografię, która każe uznać tego trębacza za jedną z najwybitniejszych postaci polskiego jazzu, ale również wspomnienie osoby nieustanie poszukującej, inspirującej do poszerzania granic w muzyce i odważnego tworzenia.

Na specjalne zamówienie festiwalu Jazz Juniors, jako podsumowanie tegorocznej edycji, przygotowany zostanie koncert zatytułowany „Tribute to Tomasz Stańko”. Jego bohaterami będą światowi giganci. Liderem i duchem sprawczym projektu jest znakomity polski saksofonista, wielokrotny sceniczny partner Stańki, Adam Pierończyk. Wraz z nim wystąpią również: niepokorny, szalenie utalentowany trębacz Avishai Cohen, charyzmatyczny perkusista Jeff „Tain” Watts oraz niezwykle ambitny i oryginalny basista Joe Martin. W ten sposób, organizatorzy chcą przywołać nieocenioną i zasłużoną postać wybitnego trębacza, którego życie odmieniło wizerunek polskiej muzyki na świecie, a odejście było jednym z najsmutniejszych pożegnań w 2018 r. Kraków był dla Tomasza Stańki miastem szczególnym. To w nim spędził swoją młodość, zdobywał wykształcenie muzyczne, a także współtworzył rodzące się środowisko jazzowe, którego serce biło w legendarnym Helikonie.

Adam Pierończyk zapowiada:

Festiwalowy koncert ma być hołdem dla Tomasza i wieczorem skoncentrowanym na jego twórczości, dlatego w programie usłyszymy tylko muzykę Stańki. Specjalnie zaprosiłem do współpracy artystów, którzy nigdy z nim nie grali. Wierzę, że dzięki temu utwory Tomasza będą miały szansę zabrzmieć jeszcze trochę inaczej niż oryginały”.

Koncert rozpocznie się 2 grudnia o godz. 19:30 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Bilety w cenie 40-120 PLN dostępne na portalu eventim.pl, a także w sieci InfoKraków.

Organizatorami koncertu są: Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej, Instytut Muzyki i Tańca, Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja im. Zbigniewa Seiferta, ICE Kraków.

 

https://jazzjuniors.com.pl/

https://www.facebook.com/festiwaljazzjuniors/

https://www.instagram.com/jazzjuniors/