Wersja do druku

Udostępnij

23 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy do CK ZAMEK w Poznaniu na wykład dr  Thomasa Irmera wprowadzający w twórczość Constanzy Macras, której spektakl Open for Everything będzie głównym wydarzeniem pierwszej odsłony programu „# nie jesteś mi obojętny”. Elementem wykładu będzie prezentacja fragmentów spektakli artystki.

 

W ramach współpracy CK ZAMEK z Instytutem Muzyki i Tańca wykład transmitowany będzie na żywo w internecie, na stronach Instytutu (www.imit.org) oraz taniecPOLSKA.pl (www.taniecPOLSKA.pl).

Wykład składać będzie się z czterech części:

 

  1. Taniec, różnorodność i dramaturgia.
  2. Kultura miejska jako krajobraz Constanzy Macras.
  3. Współpraca z Thomasem Ostermeierem.
  4. Otwartość na wszystko: Romowie jako temat, podmiot i problem.

 

Constanza Macras – jedna z najważniejszych współczesnych choreografek, urodzona w Buenos Aires (Argentyna) w 1970 r., gdzie studiowała taniec współczesny i projektowanie mody. Edukację kontynuowała  w Nowym Jorku i Amsterdamie. W 1995 roku przeniosła się do Berlina. W 2003 roku założyła grupę Constanza Macras | DorkyPark, w której skład wchodzą tancerze, aktorzy i muzycy wywodzący się z różnych krajów i generacji. W swoich pracach podejmuje tematy społeczne i polityczne, przekładając je na język łączący słowo, muzykę graną na żywo, taniec i wideo. Na stałe wystawia w Berlinie: w Hebbel am Ufer, Schaubühne i Volksbühne. Prezentowała swoje spektakle także na wielu europejskich festiwalach oraz w ramach tournee, m.in. w Korei, Japonii i Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku otrzymała nagrodę Goethe-Institut za spektakl Hell on Earth a w 2010 roku niemiecką nagrodę teatralną Der Faust dla najlepszej choreografii w spektaklu „Megalopolis”. W Polsce  gościła dotąd dwukrotnie, prezentując spektakl Big in Bombay w ramach 7. Festiwalu Ciało/Umysł w Warszawie (2008) oraz spektakl Hell on Earth w ramach 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Warszawa Centralna (2010).

 

dr Thomas Irmer – krytyk teatralny, mieszka w Berlinie. Wykładowca Freie Universität. Stale współpracuje z pismami: „Theater heute” (Niemcy), „Didaskalia” (Polska), „Maska” (Słowenia), „Shakespeare” (Norwegia). Opublikował książki o Franku Castorfie, teatrze wschodnich Niemiec i Luku Percevalu.

 

Wykład w języku angielskim z polskim tłumaczeniem.

Tłumaczenie: Artur Zapałowski.

 

organizator: Centrum Kultury Zamek

partner: Instytut Muzyki i Tańca

kurator: Marcin Maćkiewicz

 

więcej informacji o spektaklu i programie „# nie jesteś mi obojętny”:

https://www.facebook.com/events/577243502302196/

http://www.zamek.poznan.pl