Wersja do druku

Udostępnij

Departament Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura mają przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia transmisji z Finału Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji „MŁODY TANCERZ 2013, który odbędzie się 7 kwietnia o godz. 20.00 (transmisja na żywo na antenie TVP KULTURA).


Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 r. Krajowe eliminacje do Konkursu wyłonią polskiego reprezentanta do europejskiego finału. O udział w finale będzie rywalizować dziesięcioro wspaniałych, zdolnych, młodych tancerzy z całego kraju, którzy zaprezentują układy w różnych stylach tańca współczesnego. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym finale w Operze Bałtyckiej w Gdańsku 14 czerwca br.

Do krajowych eliminacji konkursu TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca zakwalifikowały dziesięciu tancerzy na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć artystycznych. O tytuł reprezentanta Polski uczestniczącego w międzynarodowym finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy walczyć będą: Katarzyna Ciemniejewska, Julia Hałka, Łukasz Ludwiczak, Katarzyna Markiewicz, Anna Mikuła, Dariusz Nowak, Adrian Radwański, Piotr Stanek, Kristóf Szabó oraz Hanna Wiadrowska.

 

Każdy z uczestników krajowych eliminacji, które TVP Kultura transmitować będzie 7 kwietnia o godz. 20.00, wykona 1,5-minutowy solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki. Ponadto kandydaci zaprezentują się w choreografii grupowej, przygotowanej specjalnie dla potrzeb konkursu pod okiem Jacka Tyskiego – solisty Polskiego Baletu Narodowego, tancerza, choreografa.

 

Taneczne zmagania oceni profesjonalne jury: Ewa Wycichowska – choreograf, pedagog, tancerka, dyrektor Polskiego Teatru Tańca; Jacek Przybyłowicz – tancerz, choreograf, pedagog baletu, wicedyrektor ds. baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz Grzegorz Pańtak – tancerz, solista i wicedyrektor Kieleckiego Teatru Tańca, pedagog tańca jazzowego i modern jazz, choreograf. W trakcie obrad jury widzowie TVP Kultura zobaczą niezwykły układ choreograficzny Anny Hop LAB V.

 

Finałowe zmagania Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy odbędą się 14 czerwca w Operze Bałtyckiej z udziałem dziesięciu tancerzy, reprezentujących takie europejskie kraje jak: Armenia, Białoruś, Czechy, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowenia, Szwecja, Ukraina.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 r. Dotychczas Polska była jego organizatorem dwukrotnie (w 1997 r. konkurs odbywał się w gdyńskim Teatrze Muzycznym, a w 2005 r. w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej).

 

Strona Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy:

http://www.youngdancers.tv/page/gdansk-2013

 

Strona krajowych eliminacji Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy:

www.eurowizjadlamlodychtancerzy.tvp.pl

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DO POBRANIA