Wersja do druku

Udostępnij

Wesele w tradycji ludowej to rytuał szczególny, także w kontekście muzycznym. Zapraszamy na blog „Tradycje muzyczne” do lektury najnowszego wpisu Eweliny Grygier poświęconemu obrzędowi ślubu i wesela w polskiej tradycji.

Tradycje muzyczne to blog poświęcony muzyce związanej z polską obrzędowością doroczną, a także wszelkim innym przejawom występowania muzyki tradycyjnej w kulturze, sztuce i społeczeństwie. W tradycyjnych społecznościach muzyka towarzyszyła człowiekowi w najistotniejszych momentach jego życia, łagodziła trudy pracy, pozwalała na chwilę wytchnienia i zabawy. Pomagała także, jako ważny element licznych obrzędów, wytłumaczyć, zrozumieć i oswoić świat. Tradycje zmieniają się, a czasem niestety także zanikają. Blog chce przybliżać piękno, siłę, różnorodność i znaczenie wybranych obrzędów, zwyczajów i zachowań muzycznych, inspirując czytelnika do własnych poszukiwań.

Redaktorką bloga jest Ewelina Grygier – muzyk i etnomuzykolog, absolwentka Muzykologii oraz Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM oraz Studium Doktoranckiego IS PAN. Zawodowo związana ze Zbiorami Fonograficznymi Instytutu Sztuki i projektem Usłyszeć Taniec. Regularnie publikuje na łamach „Ruchu Muzycznego”, w „Piśmie Folkowym” (autorska rubryka „Etnolektura”). Dla Instytutu Muzyki i Tańca od 2017 roku prowadzi blog „Tradycje Muzyczne”. Podczas Targów Muzyki Świata WOMEX 2017 prowadziła warsztaty „Krytyka muzyczna 2.0 – World Music” w ramach programu IMiT „Krytyka muzyczna 2.0”.