Wersja do druku

Udostępnij

Zapraszamy do lektury najnowszego wpisu Eweliny Grygier na blogu „Tradycje muzyczne” („Teren się pali!”) o bogatej historii dokumentowania polskiej muzyki tradycyjnej, od pionierskiej działalności Oskara Kolberga, poprzez pierwsze nagrania dźwiękowe na wałkach woskowych, ogólnopolskie badania terenowe po międzyuczelnianie obozy folklorystyczne dla studentów muzykologii. W tekście są liczne odnośniki i linki do bogatych zbiorów i publikacji Instytutu Sztuki PAN (www.ispan.pl/pl/zbiory/zbiory-fonograficzne).

Blog „Tradycje muzyczne” (blog.tradycjemuzyczne.imit.org.pl) poświęcony jest roli muzyki w polskiej tradycji świeckiej i religijnej. Na blogu omawiane są też bieżące wydarzenia  dotyczące tradycji i folkloru muzycznego.

Autorką bloga jest Ewelina Grygier muzyk i etnomuzykolog. Absolwentka Muzykologii oraz Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, studiowała w Poznaniu (UAM), Warszawie (UW) oraz w Wiedniu (UW). Regularnie publikuje na łamach „Ruchu Muzycznego”, w „Piśmie Folkowym” prowadzi autorską rubrykę „Etnolektura”. Prowadzi blog Instytutu Muzyki i Tańca pt. „Tradycje Muzyczne”. Pracuje w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, w których zajmuje się digitalizacją nagrań polskiej muzyki ludowej.