Wersja do druku

Udostępnij

We wtorek, 19 lutego o godzinie 18 w Sali Widowiskowej Teatru Miejskiego w Pile zostanie pokazany spektakl Teraz jest czas, który przygotował jeden z najciekawszych polskich artystów tańca Mikołaj Mikołajczyk razem z zakrzewskimi seniorami. Przedstawienie powstało w ramach projektu Wielkopolska: Rewolucje, a jego współproducentem jest Instytut Muzyki i Tańca.

We wsi Zakrzewo w lokalnym domu kultury „Dom Polski” wyjątkowo prężnie działa ruch seniorów. Starsi ludzie mają tam swój chór – Zespół Śpiewaczy „Wrzos” – który powstał nie tylko z potrzeby muzycznej ekspresji, ale przede wszystkim, by tworzyć wspólnotę, która łamie stereotyp „starość nie radość”.

Spotkanie Mikołajczyka z zespołem „Wrzos” nie miałoby racji bytu, gdyby nie ciekawość. Obustronna. Ciekawość artysty zaintrygowanego społecznością starszych ludzi, w której „wszyscy się znają, a nawet są rodziną”, a przede wszystkim nie godzą się na jesień życia pozbawioną poczucia humoru i wyzwań (bo teraz jest ich czas). Z drugiej zaś strony ciekawość seniorów z wielkopolskiej wsi, przyglądających się artyście, który proponuje im nieznane dotąd formy tanecznej ekspresji i eksperymentu.

W spektaklu wykorzystano fragmenty tekstów: Starość jest piękna. Manifest przeciwko kultowi młodości Esther Vilar w przekładzie Bożeny Intrator; List do Przyjaciół Gabriela Garcii Marqueza w przekładzie Zdzisława Jana Ryna. Tym razem spektakl zostanie pokazany w Pile.

Prawicie nam komplementy,
że wyglądamy młodo.
Dlaczego mamy wyglądać młodo, skoro jesteśmy starzy?
Boicie się starości,
wstydzicie się jej każdego dnia coraz bardziej,
a tymczasem
trwacie, rozmawiacie, więdniecie – dokładnie jak wszyscy
Dokładnie jak my.
(Esther Vilar, Starość jest piękna. Manifest przeciwko kultowi młodości, przeł.: Bożena Intrator)

 

koncepcja artystyczna i choreografia: Mikołaj Mikołajczyk
dramaturgia: Aneta Cardet
scenografia: Łukasz Błażejewski
opracowanie muzyczne: Zbigniew Kozub
projekcje video: Mirek Kaczmarek
kuratorka projektu: Agata Siwiak
w spektaklu występują: Edmund Bindek, Urszula Chałubek, Jan Cieślik, Irena Czermak, Aleksandra Dąbek, Bogdan Dąbrowski, Danuta Okońska, Janusz Okoński, Eugenia Płaczek, Łucja Podlewska, Jerzy Podlewski, Józefa Polak, Maria Trokowska, Jan Wojciechowski, Danuta Zdrenka oraz Mikołaj Mikołajczyk
współpraca organizacyjna: Barbara Szopińska, Henryk Szopiński, Anna Kozub

 

Spektakl powstał w ramach projektu Wielkopolska Rewolucje, zainicjowanego i organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Instytut Muzyki i Tańca był partnerem przy produkcji spektaklu.