Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 16-17 kwietnia i 11-12 czerwca w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej w Warszawie odbędą się warsztaty śpiewu – „Wolny styl przyśpiewkowy po radomsku”, organizowane przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” w ramach programu IMiT „Szkoła mistrzów tradycji”.

Warsztaty poświęcone są sztuce przyśpiewywania w tradycji radomskiej, w której ta forma muzyczna osiągnęła rzadko spotykany stopień wyrafinowania. Zajęcia poprowadzą wiejscy artyści – Maria Siwiec, Stefan Gaca i Andrzej Kotwiła, wspierani przez moderatorów i skrzypków z „pokolenia uczniów”.

Maria Siwiec – wybitna śpiewaczka średniego pokolenia z Gałek pod Rusinowem. Śpiewa pieśni miłosne, ballady, pieśni dożynkowe, pieśni pracy, weselne, nabożne, pogrzebowe, adwentowe i pastorałki. Jest mistrzynią przyśpiewek. Swój repertuar posiadła powtarzając słowa, melodię za starszymi kobietami, a potem śpiewając wraz z nimi. W swoim domu w Gałkach Rusinowskich gości wielu uczniów. Zawsze chętnie dzieli się swoim śpiewem i wiedzą muzyczną z młodymi. Prowadziła warsztaty w Gałkach Rusinowskich i w miastach w całej Polsce.

Stefan Gaca ur. 1942, wybitny bębnista radomski i śpiewak przyśpiewek; znakomity tancerz; mistrz opowieści o życiu i muzyce. Przez dwadzieścia lat bębnista w kapeli wybitnego skrzypka kajockiego, Jana Gacy̨.

Andrzej Kotwiła – ur. 1965, zawołany śpiewak i tancerz średniego pokolenia ze wsi Ostrołęka pod Przytykiem. Zamiłowanie do śpiewu wyniósł z dzieciństwa. Wokół przyśpiewywało wiele osób: dziadkowie, ojciec, wujkowie, ciotki. W repertuarze pan Andrzej ma dziesiątki przyśpiewek na melodie lokalnych „mazurów”. Z muzykantów starego pokolenia dobrze wspomina harmonistę Władysława Fogta, do którego muzyki wielokrotnie przyśpiewywał i tańczył. Jak i skrzypków przygrywających do niekończących się „muzyk” w pobliskiej wsi Pled. Ma zresztą w zanadrzu wiele barwnych opowieści o sytuacjach muzycznych. Każdy, kto uczestniczył w zabawach w Wygnanowie, z pewnością zna Andrzeja Kotwiłę choćby z widzenia. Pan Andrzej bierze udział w tamtejszych potańcówkach często i bardzo aktywnie – śpiewając w tańcu do ucha partnerki lub do kapeli.

Zajęcia będą odbywać się równolegle w dwóch grupach – żeńskiej i męskiej – oraz w dwóch sesjach: 16-17 kwietnia i 11-12 czerwca 2016 r.

 

SESJE WARSZTATOWE

16-17 kwietnia

SOBOTA i NIEDZIELA

od godz. 11:00

Grupę żeńską poprowadzą:

Maria Siwiec, Marta Domachowska i Mateusz Kowalski

Grupę męską poprowadzą:

Stefan Gaca i Maciej Żurek

 

11-12 czerwca

SOBOTA i NIEDZIELA

od godz. 11:00

Grupę żeńską poprowadzą:

Maria Siwiec, Marta Domachowska i Mateusz Kowalski

Grupę męską poprowadzą:

Andrzej Kotwiła, Marcin Drabik, Marcin Żytomirski

 

Więcej informacji o warsztatach – www.domtanca.pl; https://www.facebook.com/domtanca/

Warsztaty muzyki tradycyjnej odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów tradycji”.

•••

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.