Wersja do druku

Udostępnij

W okresie od września do listopada 2011 odbędą się, współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Szkoła mistrzów tradycji”, warsztaty poświęcone tradycyjnemu repertuarowi pieśni i muzyki instrumentalnej Zachodniego Roztocza – jednego
z najbogatszych w dawną muzykę wiejską regionów Polski. Będą one okazją do nauki bezpośrednio od wybitnych śpiewaków i muzyków najstarszego pokolenia – „nosicieli” bogatego repertuaru i unikalnego lokalnego stylu.

Organizatorem warsztatów jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Szkoła Suki Biłgorajskiej.

Do poprowadzenia warsztatów zostali zaproszeni wybitni artyści ludowi:

Stanisław Głaz z Dzwoli
(skrzypce) – jeden z najwybitniejszych skrzypków na słynącym
z bogatej tradycji skrzypcowej Roztoczu. Niezmordowany wirtuoz o swoistym, bardzo dynamicznym stylu i bogatym repertuarze polek, oberków, podróżniaków i walców. Doskonały pedagog i niezrównany gawędziarz. Nawet jeśli nie nauczy grać, to na pewno słuchać
i szanować muzykę…

Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego (suka biłgorajska, basy, bębenek) – od wielu lat badacz, piewca i wykonawca wiejskiej muzyki regionu janowsko-biłgorajskiego, budowniczy tradycyjnych instrumentów. Po latach prac studyjnych przywrócił praktyce muzycznej zapomniany instrument – sukę biłgorajską. Założyciel Szkoły Suki Biłgorajskiej.

Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa
(śpiew) – w młodości śpiewak weselny i kolędnik, dziś uznany „sceniczny” wykonawca przepięknych starych pieśni z okolic Janowa, a przede wszystkim mistrz i nauczyciel niemałej gromady zafascynowanych jego bogatym repertuarem ballad i kolęd życzących, unikalnym, łagodnym stylem śpiewu i takąż osobowością.

Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej
(śpiew) – doskonała śpiewaczka o olbrzymim repertuarze pieśni lirycznych, weselnych czy kolęd, ale także niezrównana tancerka, gawędziarka, a jak trzeba to i bębnistka o olbrzymiej energii. Oboje są zdobywcami wielu nagród artystycznych na czele ze „Złotą Basztą” festiwalu w Kazimierzu i Nagrodą Kolberga.

Uzupełnieniem spotkań będą zajęcia prowadzone przez Martę Graban-Butryn i Agnieszkę Szokaluk.

Spotkania będą odbywały się w weekendy w Janowie Lubelskim oraz Lublinie a także gościnnie u samych nauczycieli. Zajęcia są nieodpłatne.

Spotkania instrumentalne odbywać się będą (daty wstępne): 30 IX -2 X podczas plenerowej sesji „Ordynacka stadnina muzyczna”pod Janowem Lubelskim, 21-23 X w Janowie Lubelskim
i ok .10-12 XI w Lublinie.W przypadku warsztatów skrzypcowych warunkiem są minimum podstawowe umiejętności i własny instrument.

Otwarte warsztaty śpiewacze odbędą się w dniach 4-6 XI i 24-25 XI w Lublinie. Program przewiduje pracę nad poznaniem lokalnego stylu wykonawczego i repertuaru oraz próbę wykonań wybranych pieśni z towarzyszeniem suki biłgorajskiej.

Podsumowaniem cyklu będzie udział w listopadowym festiwalu „Pieśni bagien/Pieśni spod Niebieskiej”.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Liczba miejsc niewielka. Podane terminy mogą ulec niewielkim zmianom.

Zgłoszenia oraz szczegółowe informacje dostępne są pod adresem incrudo@ekolublin.pl