Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 10 lipca rozpoczyna się trzecia część warsztatów z cyklu „Obrzędowe pieśni podlaskie”. Warsztaty poprowadzą członkinie zespołu „Podlaszanki” – Anna Tesluk i Nadzieja Osipiuk.

Warsztaty odbędą się w dniach 10-12 lipca (piątek – niedziela). Tym razem uczestnicy zapoznają się z pieśniami ze wsi Gorodzisko. W programie pieśni wiosenne, sianokośne, żniwne, weselne, chrzcinne, kołysanki oraz pieśni liryczne. Początek warsztatów – 10 lipca o godz. 17.00

Anna Tesluk (ur. 1939 r.) oraz Nadzieja Osipiuk (ur. 1943 r.) to mieszkanki wsi Gorodzisko (k/Narwi). Były najmłodszymi członkiniami znanego i cenionego przez etnomuzykologów zespołu „Krywczanki” z Krzywca. Od 2010 roku śpiewają w stworzonej przez Annę Tesluk grupie „Podlaszanki”. Wraz z trzema innymi śpiewaczkami wykonują pieśni z Gorodziska oraz sąsiednich wsi w lokalnej gwarze. W ich repertuarze jest najwięcej dwugłosowych pieśni lirycznych. Ponadto panie śpiewają pieśni sianokośne, żniwne, weselne, wiosenne (tzw. ohulki), religijne. W 2014 obie panie uczyły pieśni z Gorodziska w ramach „Warsztatów pieśni podlaskich”: https://www.youtube.com/watch?v=5mya6EO0gwk .

Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia. Warsztaty są współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach V edycji programu „Szkoła mistrzów tradycji”.

Serdecznie zapraszamy!