Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 5 czerwca rozpoczyna się druga część warsztatów z cyklu „Obrzędowe pieśni podlaskie”. Warsztaty poprowadzą Eudokia Markiewicz i Zofia Kirdylewicz.

Druga część warsztatów „Obrzędowe pieśni podlaskie”, których organizatorem jest Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia, odbędzie się w dniach 5 – 7 czerwca. W programie –  kolędy życzące, pieśni nabożne, wiosenne, weselne, chrzcinne i powszechne.

Warsztaty są współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach V edycji programu „Szkoła mistrzów tradycji„.

Eudokia Markiewicz (ur. 1933) i Zofia Kierdylewicz (ur. 1943) to mieszkanki wsi Dasze.

Pani Eudokia obecnie śpiewa tylko w cerkwi. Dawniej udzielała się w miejscowym zespole „Kalina”(założonym w 1978 roku), który niemalże cały swój repertuar zaczerpnął właśnie od niej. Panią Eudokię można usłyszeć na płycie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia „Ludowe pieśni religijne z Podlasia”.

Zofia Kirdylewicz prowadzi zespół „Kalina”, który obecnie składa się z trzech śpiewających pań. „Kalina” występuje na lokalnych imprezach kulturalnych śpiewając pieśni w lokalnym dialekcie (przez językoznawców zaliczanych do gwar języka ukraińskiego). Są to: tzw. wesnuszki (pieśni wiosenne), kolędy, pieśni weselne, chrzcinne, wielkopostne, liryczne, żartobliwe. Zespół niejednokrotnie brał udział w odtwarzaniu obrzędów, np. w ramach projektu „Tradycja (po)łączy pokolenia” prezentował elementy dawnego, wiejskiego wesela.

Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.

Informacje i zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com

Serdecznie zapraszamy!