Wersja do druku

Udostępnij

7 maja rozpoczynają się warsztaty muzyki tradycyjnej z cyklu „Obrzędowe pieśni podlaskie”. Pierwszą część  warsztatów poprowadzi Maria Dmitruk.

Warsztaty „Obrzędowe pieśni podlaskie” są współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach V edycji programu „Szkoła mistrzów tradycji„.

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia. Warsztaty odbędą się
w terminie od maja do listopada 2015 roku w miejscowościach Gorodzisko, Narew, Łosinka, Dasze oraz w Białymstoku i w skansenie w Koźlikach, a poprowadzą je Anna Tesluk, Nadzieja Osiupiuk, Zofia Kirdylewicz, Eudokia Markiewicz, Maria Dmitruk i Julita Charytoniuk.

Część pierwszą warsztatów, pt. Pieśni ze wsi Łosinka poprowadzi Maria Dmitruk z Łosinki (gm. Narew). Maria Dmitruk (ur. 1946 r.) pochodzi z Krzywca, mieszka we wsi Łosinka. Od najmłodszych lat śpiewa, ostatnio najwięcej swojemu wnukowi. Pieśni uczyła się od starszych sąsiadek (również takich w wieku swojej mamy), które wiedząc jak szybko zapamiętuje melodię i tekst, często zapraszały ją na swoje dziewczęce spotkania, podczas których uczyły panią Marię „wywodzić” czyli śpiewać wyższym głosem (same z racji wieku nie miały tak mocnego głosu jak pani Maria). Maria Dmitruk nigdy nie śpiewała w zespole. Śpiewa natomiast w chórze cerkiewnym w Łosince. Kilka lat temu odwiedzał i nagrywał ją Stefan Kopa (podlaski folklorysta, autor śpiewników takich jak: „Pieśni chrzcinne wschodniej białostocczyzny”, „Pieśni Ziemi Bielskiej”) oraz Ihor Maciejewski (Instytut Historii Sztuki Rosyjskiej Akademii Nauk, St. Petersburg, Rosja).

Spotkania odbędą się we trzy czwartki, począwszy od 7 maja w Łosinkach oraz w piątek 22 maja w Kożlikach n/Narwią.

Harmonogram warsztatów:

07 maja – kolędy, pieśni wiosenne, liryczne (Łosinka)
14 maja – pieśni wiosenne, sianokośne, żniwne (Łosinka)
21 maja – pieśni weselne, chrzcinne, kołysanki (Łosinka)
22 maja – powtórzenie pieśni, występ (skansen w Koźlikach n/Narwią)

Warsztaty są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona.
Informacje i zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com

 

Serdecznie zapraszamy!