Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 8 – 9 i 15 – 16 listopada 2014, w Ciekotach (gmina Masłów, woj. świętokrzyskiej), Stanisława Radek poprowadzi warsztaty tradycyjnych pieśni prządkowych.

Warsztaty są częścią projektu „Prządki”, będącego nawiązaniem do najważniejszego zajęcia na wsiach w okresie jesienno-zimowym. Podczas tych spotkań – nazywanych prządkami – także śpiewano, wróżono, a młodszym opowiadano historie wsi, jej mieszkańców, legendy i bajki. Po drugiej wojnie światowej (wraz z rozwojem technologii i produkcji przemysłowej) zwyczaj prządek zaczął zanikać, a wraz z nim międzypokoleniowy przekaz kultury tradycyjnej w jej aspekcie rękodzielnictwa, obyczajowości, tradycji wspólnego śpiewu, ustnego przekazu historii.

Poprzez pokazy i warsztaty, organizatorzy chcą zaktywizować i wykorzystać lokalny potencjał ludzki w procesie międzypokoleniowego przekazywania wiedzy na temat kultury tradycyjnej w jej naturalnym otoczeniu oraz zachęcić młode pokolenie do sięgania do źródeł i świadomego czerpania z nich – inspirowanie się nimi we współczesnej twórczości.

Stanisława Radek, tradycyjna śpiewaczka z regionu świętokrzyskiego, ur. w 1945 roku w Masłowie (gmina Masłów), obecnie zamieszkała we wsi Scholasteria (także gmina Masłów). Od najmłodszych lat wyróżniała się bardzo dobrym słuchem muzycznym i dużą muzykalnością. Jak sama twierdzi śpiewa „od zawsze”. Tradycyjnych pieśni uczyła się od najbliższych, swojej mamy i babci. Już jako dorosła, zamężna kobieta, bardzo często była zapraszana na okoliczne wesela, aby przyśpiewywać w trakcie oczepin. Warto zaznaczyć, że naturalnie posługuję się lokalną gwarą i zachowała charakterystyczny styl śpiewania dla pd. strony Gór Świętokrzyskich (m.in. tzw. krzykania). Obecnie swoją pasje do śpiewu, nie tylko tego tradycyjnego, realizuje w Kole Gospodyń Wiejskch w Scholasterii oraz jako członek chóru Masłowianie. Jest osobą chętnie uczestniczącą w różnego rodzaju imprezach popularyzujących sztukę ludową na terenie powiatu kieleckiego.

W 2011 roku zajęła II miejsce w kategorii solistów podczas 35. Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folkorem.Od 2013 roku współpracuje z krakowską Fundacją Korzenie, prowadząc warsztaty tradycyjnych pieśni z regionu świętokrzyskiego – m.in. podczas „Świętokrzyskiego śpiewania i tańcowania” (wakacyjnych warsztatów promujących świętokrzyskie tradycje muzyczne, organizowanych przez Fundację na terenie gminy Masłów).

Organizatorem warsztatów jest Fundacja Korzenie – Ośrodek Promocji Kultury i Sztuki Tradycyjnej.

Warsztaty ,,Lniane Pieśni” odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła Mistrzów Tradycji”.

Program i inne informacji o warsztatach: https://www.facebook.com/events/1717315511827986/

Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!