„Szkoła mistrzów tradycji” – filmy z warsztatów trzech edycji programu

Wersja do druku

Udostępnij

Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej Instytutu Muzyki i Tańca można obejrzeć filmy dokumentujące wszystkie zrealizowane dotychczas warsztaty w ramach programu „Szkoła mistrzów tradycji”.

Ideą, uruchomionego przez IMiT w 2011 roku, programu jest nauka i upowszechnianie umiejętności tradycyjnych technik wykonawczych w zakresie gry na instrumentach ludowych, śpiewu i tańca oraz wiedzy o rodzimej muzyce wiejskiej przekazywanych na zasadzie bezpośredniego przekazu mistrz – uczeń.

Program adresowany jest do instytucji i organizacji zajmujących się kultywowaniem tradycji oraz do artystów muzyków ludowych, a także ich uczniów i współczesnych kontynuatorów. Podczas warsztatów mistrzowie tradycji, czasami przy wsparciu moderatorów przekazują swoje umiejętności praktyczne, doświadczenie i wiedzę.

Dokumentacja filmowa warsztatów współorganizowanych w ramach programu „Szkoła mistrzów tradycji” przekazywana jest do Instytutu Muzyki i Tańca, celem publikacji, pełniąc funkcje popularyzatorskie i edukacyjne.

Efekty trzech, zakończonych edycji programu to 11 zrealizowanych w całej Polsce warsztatów muzyki tradycyjnej.

Zapraszamy do zapoznania się z filmami z dotychczas zrealizowanych warsztatów, które są dostępne na stronie www.imit.org.pl w zakładce materiały (wersja polska i wersja angielska) oraz na stronie youtubeIMiTPolska.

1.    Warsztaty muzyki tradycyjnej z Zachodniego Roztocza [25.08 – 25.11. 2011 r., Lublin, Janów Lubelski – Szkoła Suki Biłgorajskiej; mistrzowie: Stanisław Głaz, Zbigniew Butryn, Stanisław Fijałkowski, Janina Chmiel; organizator – Towarzystwo dla Natury i Człowieka]

2.    Warsztaty w ramach Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” 2011 [14-16.10.2011 r., Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie; mistrzowie – Jan Gaca, Tadeusz Kubiak, Sławomir Czekalski, Adam Tarnowski, Zespół Śpiewaczy z Gałek Rusinowskich, Piotr Zgorzelski; organizator – Fundacja Wszystkie Mazurki Świata]

3.    Warsztaty muzyki tradycyjnej z regionu świętokrzyskiego [21-23.10. 2011 r., Fundacja Magazyn Kultury, JCC Centrum Społeczności Żydowskiej, Kawiarnia Naukowa w Krakowie; mistrzowie – Zygmunt Jakubowski, Ryszard Chrabąszcz, Ewa Grochowska, Piotr Zgorzelski, Katarzyna Staniszewska; organizator – Stowarzyszenie To.pole]

4.    Warsztaty dudziarskie w Rudawie [26-29.07. 2011 r., Rudawa w Kotlinie Kłodzkiej; mistrzowie: Michał Umławski, Grzegorz Herman; organizator – Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie]

5.    Warsztaty koźlarskie w Zbąszyniu [1-3.05. 2012 r., Zbąszyń; mistrzowie – Henryk Skotarczyk, Jan Prządka, Bernard Kasper, Bernard Frącek, Władysław Mazur, Kazimierz Budzik; organizator – Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu]

6.    Warsztaty pieśni Krakowiaków Zachodnich [31.03 – 12.05. 2012 r., Rudno, Tenczynek, Krzeszowice; mistrzowie – Maria Dębska, Stefania Ślusarczyk, Władysława Noworyta; organizator – Fundacja „Kobieta w regionie”]

7.    Warsztaty pieśni północnego Podlasia [9.03 – 13.08. 2012 r., Kożyno, Malinniki, skansen w Koźlikach nad Narwią; mistrzowie – Maria Denisiuk, Maria Jakimiuk, Wiera Niczyporuk; organizator – Stowarzyszenie „Dziedzictwo Podlasia”]

8.    Warsztaty w ramach Festiwalu „Oj Wiosna Ty wiosna” 2012 [9 – 12. 07. 2012 r., Czarna Buchta, Jasionowo; mistrzowie – Weronika Zubowicz, Stanisław Skindzier, Stanisława Czuper, Franciszek Racis, Mieczysław Pachutko, Stanisław Olszewski; organizator – Stowarzyszenie „Krusznia”]

9.    Warsztaty archaicznych pieśni wołoczebnych w Knyszynie [25.02 – 1.01. 2013 r., Knyszyn, wsie powiatu monieckiego i białostockiego; mistrzowie – Jan Konopko, Jan Szklarzewski, Maciej Żurek, Robert Burdalski, Paweł Zając, Marek Szwajkowski; organizator – Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta w Knyszynie]

10.    Warsztaty w ramach Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” 2013 [7 – 10.05. 2013 r., Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie; mistrzowie – m.in. Jan Gaca, Stefan Nowaczek, Sławomir Czekalski, Marianna Bączek; organizator – Fundacja Wszystkie Mazurki Świata

11.    Warsztaty „Graj mi muzykancie, ja cie lubie słuchać” [12-14.04. i 13-15.09.2013 r., Szydłowiec; mistrzowie – Jan Gaca, Jan Adamczyk, Czesław Adamczyk; organizator – Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu]

Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom za przygotowanie i udostępnienie dokumentacji filmowej, a Mistrzom i moderatorom warsztatów za cenny przekaz.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close