Wersja do druku

Udostępnij

Zapraszamy do zapoznania się z efektami V edycji programu „Szkoła mistrzów tradycji” i obejrzenia filmów dokumentujących ubiegłoroczne warsztaty.

Zakończyła się V edycja programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów tradycji”. W roku 2015 w ramach programu „Szkoła mistrzów tradycji” obyły się następujące cykle warsztatów instrumentalnych i śpiewaczych:

Warsztaty gry na dudach żywieckich i skrzypcach [12 – 25 lipca 2015 r., Jeleśnia; mistrzowie i moderatorzy: Kapela Braci Byrtków – Władysław Byrtek, Edward Byrtek, Kapela Fickowo Pokusa – Marcin Pokusa, Przemysław Ficek; organizator: Fundacja 9.sił]

Obrzędowe pieśni podlaskie
[7 maja – 24 października 2015 r., Łosinka, Dasze, Gorodzisko, Narew, Koźliki, Białystok; mistrzowie i moderatorzy: Anna Tesluk, Nadzieja Osipiuk, Zofia Kirdylewicz, Eudokia Markiewicz, Maria Dmitruk, Julita Charytoniuk; organizator: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia]

Warsztaty muzyki tradycyjnej Kielecczyzny [cz. I Warsztaty pieśni tradycyjnych z okolic Łagowa – 17 – 18 października 2015 r., mistrzowie i moderatorzy: Maria Kowalik, Maniucha Bikont; cz. II „Warsztaty tradycyjnych melodyj kieleckich na instrumenty różne” 7 – 8 listopada 2015 r, mistrzowie i moderatorzy: Barbara Michalec, Stanisław Witkowski, Maniucha Bikont, Michał Maziarz, Mateusz Kowalski; Kielce; organizator: Stowarzyszenie To.pole]

W 2015 roku warsztaty poprowadziło 16 mistrzów i ich współczesnych kontynuatorów. Łącznie odbyło się 112 godzin warsztatów, w których udział wzięło 75 uczestników.

Zwieńczeniem warsztatów było wspólne granie i śpiewanie oraz koncerty z udziałem mistrzów i uczestników warsztatów (koncert finałowy Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu, „Szansa na Oskara 2015” czyli konkurs na najlepsze wykonanie podlaskiej pieśni tradycyjnej ze wsi Dasze, Gorodzisko i Łosinka).

Ideą, uruchomionego przez IMiT w 2011 roku programu „Szkoły mistrzów tradycji” jest nauka i upowszechnianie umiejętności tradycyjnych technik wykonawczych w zakresie gry na instrumentach ludowych, śpiewu i tańca oraz wiedzy o rodzimej muzyce wiejskiej przekazywanych na zasadzie bezpośredniego przekazu mistrz – uczeń. Dokumentacja filmowa warsztatów przekazywana jest do Instytutu Muzyki i Tańca, celem publikacji, pełniąc funkcje popularyzatorskie i edukacyjne.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmami dokumentującymi warsztaty V edycji programu. Filmy z  z ubiegłorocznych, a także wszystkich zrealizowanych od 2011 roku warsztatów można obejrzeć na stronie internetowej Instytutu Muzyki i Tańca www.imit.org.pl w zakładce materiały oraz na kanale filmowym youtubeIMiTPolska.

Dziękujemy wszystkim instytucjom za przygotowanie i udostępnienie dokumentacji filmowej warsztatów, a mistrzom i moderatorom za cenny przekaz.

zdjęcia z warsztatów: Przemysław Ficek [Warsztaty gry na dudach żywieckich i skrzypcach w Jeleśni], Jarosław Poliwko [Obrzędowe pieśni podlaskie], Piotr Baczewski [Warsztaty muzyki tradycyjnej Kielecczyzny]