Wersja do druku

Udostępnij

7-8 listopada w Domu Ludowym w Kościelisku odbędzie się XIV edycja Majowego Grania, w tym roku związana z warsztatami budowy złóbcoków.

„Pamiętać to znaczy powracać”. Pamięć o Marku Łabunowiczu „Mai” podhalańskim muzyku, multiinstrumentaliście, ratowniku TOPR, który zginął tragicznie niosąc pomoc w górach ludziom potrzebującym, co roku gromadzi podczas Majowego Grania przy nastrojowej muzyce folkowej o niezwykłych i wyjątkowych brzmieniach.

W tym roku organizatorzy w szczególny sposób chcą również uczcić pamięć mistrza lutnictwa, nauczyciela i muzykanta Jerzego Nitonia. Fundacja Majowe Granie realizuje w tym roku projekt budowy podhalańskich złóbcoków w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”. Prowadzący warsztaty Andrzej Bobak był uczniem Jurka Nitonia.

7 listopada (sobota) o godz. 20.00 w Domu Ludowym w Kościelisku odbędzie się Bal Charytatywny w oprawie znakomitej muzyki słowackiej Tomaša Luptáka z Detvy. Dochód z balu będzie przeznaczony na całoroczne warsztaty rękodzieła dla dzieci prowadzone przez Fundację Majowe Granie.

8 listopada (niedziela) o godz. 18.00 odbędzie się koncert, podczas którego nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Historia kawałka drewna złóbcoki’’, która jest efektem dokumentacji warsztatów, organizowanych przez Fundację Majowe Granie. Dzięki projektowi „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” dofinansowanemu przez Instytut Muzyki i Tańca, młodzież z Kościeliska buduje tradycyjne podhalańskie instrumenty – złóbcoki. Efekty pracy młodzieży pod okiem mistrza Andrzeja Bobaka, będzie można podziwiać na fotografiach, eksponowanych na ścianach Domu Ludowego w Kościelisku.

Wystąpią „Polaniorze” z Kościelisk, Kapela Uszturu z parą taneczną z Węgier, Zespół Tabor, Kapela Tomaša Luptáka- śpiew Jana Záchenska z Detvy na Słowacji. Zaprezentują się również uczestnicy projektu GRAMY, podhalańscy muzycy w repertuarze tradycyjnym i folkowym, owacyjnie przyjęci przez zakopiańską publiczność podczas 47. Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich. Zabrzmi muzyka podhalańska, cygańska, muzyka łuku karpackiego, wykonane zostaną aranżacje muzyki folkowej. Wstęp na koncert jest wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o Majowym Graniu i warsztatach na stronie Fundacji Majowe Granie.