Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 28-29 listopada w Zakopanem odbędą się warsztaty budowy instrumentów ludowych „Podhalańskie instrumenty pasterskie – budowa piszczałki bezotworowej”, które poprowadzi Jan Karpiel-Bułecka.

Warsztaty, których organizatorem jest Biuro Promocji Zakopanego odbędą się w dniach 28-29 listopada 2013 w godz. 12.00 – 17.00 w Zespole Szkół Budowlanych, ul. Krupówki 8.

Warsztaty odbywają się w ramach programu IMiT „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Warsztaty poprowadzi Jan Karpiel-Bułecka – jeden z najbardziej znanych twórców kultury góralskiej. Zakopiański muzyk multiinstrumentalista, bajarz i architekt, założyciel kapeli „Zokopiany”, współwłaściciel Podhalańskiej Pracowni Architektonicznej „Buduj a Woloj”, specjalizujący się w podhalańskim budownictwie drewnianym.

Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach muzycznych. Jego ojciec, Bolesław, był skrzypkiem prymistą i zbieraczem nut podhalańskich. Matka, Zofia, występowała w zakopiańskim Zespole Regionalnym  im. Klimka Bachledy. Jan Karpiel-Bułecka nauczył się grać od ojca, jednak grę na innych instrumentach pasterskich regionu Podhala opanował już samodzielnie. Nie tylko gra na tych instrumentach, ale jest też ich twórcą: piszczałek pojedynczych i podwójnych, fujar, trombit i dud podhalańskich, zwanych kozą.

Z zawodu jest architektem, ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego z roku 1988 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej i laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga. Dużo koncertuje, zarówno z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, z którym zrealizował projekt „Namysłowski i Górale” (nagroda Fryderyka 1995, ) jak i własnym zespołem. Wiceprezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem. Tancerz, śpiewak, członek wielu zespołów regionalnych, wieloletni konferansjer, juror konkursów muzyki i tańca ludowego, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i Festiwalu Górali Polskich w Żywcu.

Formularz aplikacyjny na warsztaty na stronie www.mffzg.pl, www.zakopane.pl

Serdecznie zapraszamy!