Wersja do druku

Udostępnij

Zapraszamy do zapoznania się z projektem liry korbowej wykonanym podczas warsztatów indywidualnych prowadzonych przez Pawła Kowalcze. Autorem dokumentacji jest Krzysztof Busk.

Projekt budowy liry korbowej (dziadowskiej) powstał w ramach III edycji programu Instytutu i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Projekt znajduje się na stronie IMiT w zakładce materiały” (filtr wyników – projekt instrumentu), gdzie również można zapoznać się z projektami instrumentów z zeszłorocznej oraz poprzednich edycji programu („Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” – publikacja materiałów I i II edycji programu”).

Warsztaty budowy liry korbowej, z udziałem Pawła Kowalcze – mistrza i Krzysztof Buska – ucznia, odbyły się w dniach od 7 lutego do 14 grudnia 2014 roku w warsztacie mistrza w Chabówce w łącznej liczbie ok. 350 godzin warsztatowych.

Istotą projektu było nie tylko wykonanie kolejnej liry korbowej, ale przede wszystkim równie tradycyjna, co sam instrument forma przekazywania wiedzy i umiejętności, tj. relacja bezpośrednia mistrz – uczeń. Przy budowie instrumentu starano się o zachowanie tradycyjnych narzędzi oraz sposobów wykonywania poszczególnych elementów i materiały

Paweł Kowalcze – lutnik i nauczyciel, mieszkający w Chabówce. Absolwent klasy lutniczej w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (1992) z tytułem mgr Sztuki Lutniczej oraz klasy lutnictwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem (1987). Uczeń profesorów lutnictwa: W. Kamińskiego, A. Lapy, A. Krupy, H. Harajdy, P. Cieślaka, Baranowskiego, J. Lacka, S. Marduły. Swoje prace prezentował na wystawach: Międzynarodowa Wystawa Muzyczna „Musicora”, Paryż 1998 r., Wystawa Instrumentów Dawnych „Coda”, Paryż 1998 r., Festiwal Muzyki Dawnej w Dieppe we Francji, Międzynarodowa Wystawa Muzyki Dawnej w Royal College of Music w Londynie w 1999 r., na zamku w Suchej Beskidzkiej w 2001 r., na Lednickim Polu Talentów w 2003 r., w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce w 2004 r., na zamku w Niepołomicach w 2006 r., podczas Dni Lutni w Paryżu 2006 r., na Festiwal Lutniowy w Fussen w Niemczech w 2006 r.

Krzysztof Busk – z wykształcenia filozof, z zawodu księgarz.

Urodziłem się i mieszkam w Warszawie. Wychowywałem się na Grochowie, gdzie do dziś mieszka moja babka i w Śródmieściu. Przeszło 10 lat temu wróciłem na Grochów i tu mieszkam i żyję z moją rodziną. Pierwszym nauczycielem muzyki, w szerokim tego terminu znaczeniu był mój ojciec, który był weselnym perkusistą, i który pierwszy uczył mnie nie tylko gry na perkusji, ale i gry na gitarze. Drugim nauczycielem, co widzę z perspektywy czasu była leciwa już wtedy Pani Od Muzyki w szkole podstawowej. Wspominam o Niej dlatego, że poza grą na szkolnych cymbałkach, pieśniami patriotycznymi, uczyła nas grać na flecie prostym, który po wielu latach, kiedy „uprawiałem” tzw. muzykę dawną, wcale prostym się nie okazał. Wtedy też pojawiło się marzenie i pragnienie, by nie tylko grać na fletach, ale by je robić. To marzenie niepozornie zaczęło się spełniać kilka lat temu, a teraz spełnia się marzenie o lutnictwie i lirze korbowej.

(Biogramy i zdjęcia pochodzą z dokumentacji warsztatów)

fot. Krzysztof Busk