Wersja do druku

Udostępnij

14 czerwca w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędzie się, współorganizowany przez IMiT w ramach programu „Kompozytor-rezydent” koncert, na którym zabrzmi „Symfonia okręgów” Bartosza Kowalskiego.

W ramach rezydencji kompozytorskiej Bartosza Kowalskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej odbyły się już trzy koncerty, na których zostały wykonane utwory kompozytora, m.in. został prawykonany zamówiony w ramach programu Gniew wiatru na saksofon i orkiestrę kameralną.

W programie koncertu znajdzie się także Koncert wiolonczelowy e-moll Edwarda Elgara i Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Wykonawcami koncertu będą Jelena OČIĆ-Flaksman (wiolonczela) oraz Orkiestra Filharmoni Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali

Koncert dofinansowany jest  w ramach programu MKiDN Lutosławski 2013 – Promesa realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Początek koncertu – godz. 19.00. Serdecznie zapraszamy!

Bartosz Kowalski –  kompozytor, aranżer, performer, multiinstrumentalista, urodzony 7 marca 1977
w Warszawie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom
z wyróżnieniem w klasie prof. Mariana Borkowskiego) oraz absolwentem Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Audiowizualnej, prowadzonych w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem m.in. Krzysztofa Knittla, Krzesimira Dębskiego, Włodka Pawlika, Zygmunta Koniecznego, Macieja Zielińskiego.

Swoje umiejętności doskonalił w ramach stypendium podczas warsztatów w Musikhochschule Stuttgart prowadzonych przez Matiasa Hermana i Marka Chołoniewskiego w Sztutgardzie. Uczestniczył również w Międzynarodowym Seminarium Przedstawicieli Katedr Kompozycji Wyższych Uczelni Muzycznych Krajów Europy Centralnej w Pradze. Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dwukrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1997, 2006) oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2005). Jest autorem blisko stu kompozycji  i laureatem dwudziestu konkursów kompozytorskich, m.in Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im K. Serockiego (za utwór Symfonia Okręgów), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. G. Fitelberga , Konkursu Kompozytorskiego im. K. Szymanowskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego W. Landowskiej, trzykrotnie Konkursu Kompozytorskiego T. Bairda, sześciokrotnie Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra i wielu innych.

Jako instrumentalista improwizujący (trąbka, kornet, waltornia, flety proste, fortepian, gitary, instrumenty elektroniczne) brał udział w licznych koncertach i happeningach związanych z muzyką improwizowaną. Jest związany z zespołem muzyki improwizowanej „Sonofrenia”. Tworzy również muzykę do filmów, które były prezentowane m.in. na festiwalach: „Camerimage” oraz „Łodzią po Wiśle”. W swym dorobku ma także wiele aranżacji i instrumentacji dzieł zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Współpracował m.in. z Waldemarem Malickim (aranżacje symfoniczne do programu telewizyjnego „Co tu jest grane” i „Filharmonia Dowcipu”) oraz Aliną Mleczko i kwartetem Prima Vista (płyta „La Fiesta”).

Szczegółowe informacje o kompozytorze można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej: www.bartoszkowalski.com.