Wersja do druku

Udostępnij

W dniu 30 kwietnia 2012 roku po raz pierwszy obchodzony jest Światowy Dzień Jazzu, proklamowany w listopadzie 2011 r. na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Pianista Herbie Hancock, Ambasador Dobrej Woli UNESCO otworzył w Paryżu pierwsze obchody jazzowego święta.

Wybór daty Światowego Dnia Jazzu łączy się z obchodzonym w kwietniu w Stanach Zjednoczonych miesiącem jazzu. Hasłem tegorocznych obchodów jest „Jazz speaks for life”.

„Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej” – napisała Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO w deklaracji z okazji Dnia.

Pierwsze uroczystości odbyły się w piątek 27 kwietnia w Paryżu z udziałem m.in. Marcusa Millera, Dee Dee Bridgewater, Barbary Hendricks. 30 kwietnia w siedzibie ONZ w Nowym Jorku odbędzie się nadzwyczajny koncert z udziałem artystów z całego świata m.in. Herbiego Hancocka, Wyntona Marsalisa i Hugh Masekali.

Obchody Światowego Dnia Jazzu obchodzone są także w Polsce, m.in. na Festiwalu Jazzart w Katowicach, Festiwalu Wiosna Jazzowa w Zakopanem, a także w Muzeum Plakatu w Wilanowie, gdzie o godz. 15.00 otwarta zostanie wystawa „Najpiękniejsze plakaty i okładki jazzowe”.

Specjalną ramówkę przygotował Program II Polskiego Radia, który przez cały dzień zaprasza do słuchania wyjątkowych koncertów, rozmów z muzykami oraz specjalnych audycji poświęconych muzyce improwizowanej.

Do obchodów Światowego Dnia Jazzu aktywnie włączył się również Instytut Muzyki i Tańca, uruchamiając pierwszą edycję programu „Jazzowy Debiut Fonograficzny”.

 

 

Strona internetowa Światowego Dnia Jazzu

Wydarzenia organizowane na świecie