Wersja do druku

Udostępnij

Cykl 20 pieśni na chór mieszany a cappella Henryka Mikołaja Góreckiego zostanie zaprezentowany po raz pierwszy 23 czerwca w Bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie. Podczas koncertu odbędzie się światowa premiera płyty CD z nagraniem tego utworu oraz oficjalna prezentacja wydania kompozycji.

W odnalezionym w domu kompozytora zbiorze 20 pieśni do słów księdza Jana Siedleckiego znajdują się m.in.: „Pieśń do św. Mikołaja”, „Krzyknijmy wszyscy”, „Pozdrawiajmy, wychwalajmy”, „Zdrowaś bądź Maryja”, „Idźmy do miłosierdzia”. Tylko 2 z nich były wcześniej wykonane publicznie. Pieśni przeglądnął i zaakceptował do druku Mikołaj Górecki, syn kompozytora.

Wybór miejsca prawykonania nie jest oczywiście przypadkowy – to właśnie w Krakowie w Bazylice w 1979 roku odbyło się światowe prawykonanie „Beatus Vir”, zamówionego przez Karola Wojtyłę jako kardynała krakowskiego, a wykonanego w obecności Jana Pawła II już jako papieża.

Dyrektorem artystycznym projektu jest Włodzimierz Siedlik, wybitny dyrygent chóralny i prawykonawca wielu innych utworów wokalnych kompozytora, który specjalnie na tą okazję stworzył wyjątkowy autorski chór,  zapraszając do niego znakomitych śpiewaków na co dzień współpracujących z najlepszymi krakowskimi zespołami chóralnymi.

Podczas koncertu odbędzie się premiera nagranej zaledwie kilka tygodni temu płyty z całym cyklem, wydanej przez wytwórnię DUX. Równocześnie premierę będzie miało wydanie nutowe, przygotowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Krakowski koncert rozpoczyna cykl prezentacji tego nieznanego cyklu utworów chóralnych, pod nazwą Henryk Mikołaj Górecki – „Chorał polski” – 20 pieśni kościelnych. Organizatorzy postanowili nazwać projekt „Chorał Polski”, kierując się słowami samego kompozytora, który w jednym z wywiadów (2008 r.) powiedział: „Mam kilka niewydanych i niewykonanych cykli chóralnych. Są w rękopisach, brudnopisach. Chciałem zrobić chorał z polskich pieśni z moją harmonią. Specyficzna harmonię znalazłem do pieśni chóralnych […] Chwalę się tym, że odkryłem melodię języka polskiego”.

Producentem płyty i koncertów jest spółka producencka MG PRODUKCJA Mariusz Szymański Grzegorz Kućmierz oraz Agencja Artystyczna Presto.

Partnerem projektu jest Instytut Muzyki i Tańca.