Wersja do druku

Udostępnij

Orkiestrownik, bezpłatna aplikacja mobilna wprowadzająca w świat orkiestry, pobrany został w ciągu roku od daty premiery niemal 12 tysięcy razy, a na kanale „Orkiestrownik” na YouTube zarejestrowano 1.1 miliona odsłon wizytówek instrumentów muzycznych. Spośród tysiąca uczestników quizu, którzy co miesiąc odpowiadają na podchwytliwe pytania, rozesłaliśmy zwycięzcom 120 nagród w postaci książek i płyt.

Odkrywamy dalej świat muzyki i przygotowujemy kolejne filmy. Wspólnie z Filharmonią im. M. Karłowicza w Szczecinie realizujemy film animowany o etykiecie w filharmonii, zatytułowany „Cichy wielbiciel”. Autorem rysunków jest Ernesto Gonzales, zaś za ich ożywienie odpowiada Paweł Stankiewicz. Autorem ścieżki dźwiękowej jest Adam Sztaba.

Drugą produkcję realizujemy we współpracy z Filharmonią Łódzką. Efektem nagrań będą wizytówki dwóch kolejnych instrumentów: klawesynu, organów oraz film „Filharmonia, jakiej nie widzieliście” czyli wizyta z kamerą na zapleczu filharmonii. Bohaterami pierwszych dwóch filmów są wybitni polscy muzycy: klawesynistka – Lilianna Stawarz i organista – Krzysztof Urbaniak. Aktorami trzeciego filmu są pracownicy artystyczni, biurowi i techniczni Filharmonii Łódzkiej. Filmy wyreżyserował Jędrzej Bączyk.

Zdjęcia do trzeciej produkcji odbyły się 6 grudnia w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Podczas koncertu, wspólnie z Adamem Sztabą i orkiestrą Sinfonia Varsovia, nagraliśmy pogadankę o elementach muzyki – rytmie, harmonii i melodii, a za przykład posłużyły nam dwa wybitne dzieła. „Riffenuto” – najnowsze dzieło na orkiestrę symfoniczną Adama Sztaby oraz „Polonez” Wojciecha Kilara z suity orkiestrowej do filmu „Pan Tadeusz”. Z myślą o przyszłorocznych maturzystach i przygotowaniach do studniówek nagraliśmy „Poloneza” Wojciecha Kilara w pełnej wersji. Filmy do tej produkcji wyreżyserował Grzegorz Kućmierz.

Premiery filmów będą odbywać się sukcesywnie, internetowa premiera filmu o organach zaplanowana jest na 29 grudnia. W tym dniu opublikowany zostanie także przewodnik po muzyce w narracji Adama Sztaby. Premiera filmu o zapleczu filharmonii zaplanowana jest na 16 lutego 2018 r. w Łodzi, a filmu animowanego – 9 marca 2018 r. w Szczecinie. Obie te produkcje będą także dostępne w tym samym terminie w Internecie.

Realizacja filmów sfinansowana została przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gorąco zapraszamy! Filmy udostępnimy w Orkiestrowniku oraz na kanale IMiT na YouTubie.

Orkiestrownik – Uszy do góry!

www.orkiestrownik.pl