Akcja tańczMY, którą Narodowy Instytut Muzyki i Tańca już po raz czwarty organizuje z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, potrwa do 8 maja. W tegorocznej edycji zostanie zaprezentowanych 140 wydarzeń.

Wersja do druku

Udostępnij

Do tańczMY włączają się zarówno instytucje artystyczne, szkoły i uczelnie, zespoły taneczne, jak i organizacje pozarządowe, grupy nieformalne oraz osoby fizyczne. Udział oznacza zorganizowanie dowolnego wydarzenia tanecznego: spektaklu, lekcji, warsztatów, pokazów czy performance’ów w trakcie trwania akcji. W ten sposób od 22 kwietnia do 8 maja cała Polska pokaże, jak ważny w życiu każdego człowieka jest taniec, bez względu na wiek, stopień profesjonalizacji czy miejsce zamieszkania.

Tegoroczna edycja, choć odbywająca się w trudnym czasie, ma na celu zjednoczyć całą społeczność pasjonatów tej dziedziny sztuki, ludzi, którzy wyrażają emocje przez ruch i taniec oraz zachęcić ich do podzielenia się swoimi emocjami z innymi.

W poprzednich latach do tańczMY zgłosiły się zarówno największe i najbardziej prestiżowe instytucje artystyczne, uczelnie w Polsce, jak i niezależni artyści, lokalne domy kultury oraz szkoły tańca. Radością z tańca dzielono się podczas spektakli, wydarzeń animacyjno-społecznych i naukowych, warsztatów i konkursów tanecznych w ramach programu.

Kalendarium akcji jest dostępne na stronie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca:

https://nimit.pl/aktualnosci/akcja-tanczmy-2022-kalendarium-wydarzen/

29 kwietnia Narodowy Instytut Muzyki i Tańca opublikuje orędzie na Międzynarodowy Dzień Tańca. Został on ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO). Dzień ten wybrano na pamiątkę wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy nowoczesnego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jean-Georges’a Noverre’a – była to data jego chrztu. Z okazji MDT każdego roku inny wybitny artysta związany z tą sztuką przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec.  Przesłaniem tego święta jest celebrowanie tańca, czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki, przekraczanie granic politycznych, kulturowych i etnicznych oraz łączenie ludzi przy pomocy uniwersalnego języka tańca.

Dołącz do tańczMY i świętujmy razem Międzynarodowy Dzień Tańca!


Osoby odpowiedzialne za organizację:

Maciej Seniw – koordynator akcji, kierownik Działu Programowego w Departamencie Tańca Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca

Kontakt dla mediów

Agata Szymczak +48 785 310 000, agata.szymczak@nimit.pl

Agnieszka Wyszomirska + 48 887 240 011, agnieszka.wyszomirska@nimit.pl