Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 18 maja (godz. 19.30) i w sobotę 19 maja  (godz. 19.00) w cyklu STACJA TANIEC (w ramach programu Scena dla tańca 2012 Instytutu Muzyki i Tańca) w gdańskiej Stacji Orunia (ul. Dworcowa 9) odbędą się pokazy spektaklu butō ŻAR w wykonaniu TO-EN. Stacja taniec jest częścią interdyscyplinarnego projektu Stacja Orunia organizowanego przez Gdański Archipelag Kultury. Taniec w Trójmieście ma bogatą historię, obecnie jest tu dużo aktywnie działających tancerzy, a miejsc do ich prezentacji jest niewiele.

 

Żar jest spektaklem o sile i gwałtowności przeciwieństw. Otwiera symboliczną przestrzeń dla najbardziej skrajnych opozycji tkwiących w naturze i w nas samych. Intensywność uderzenia żywiołu, cisza głębi lasu. Ciepło wilgoci wypełniającej powietrze. Chłód. Słodycz pożądania i wstyd. Na przecięciu tych sił – ciało. Namiętne i łagodne. Łapczywe i nienasycone. Czasem groteskowe. Żar nie gaśnie, a zniewala. Unicestwia i daje życie.

 

Koncept, choreografia, taniec:TO-EN

Światło: Chrisander Brun (Norwegia)

Scenografia: Chrisander Brun, TO-EN

Dźwięk: Krzysztof Pajka, Tautvydas Bajarkevičius (Litwa)

Kostium: oluhi

 

Pokazom towarzyszy spotkanie promocyjne wokół książki Anny Królicy Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu, z udziałem autorki. Spotkanie odbędzie się w piątek 18 maja o godz. 18. 30. Poprowadzi je Barbara Świąder, a do rozmowy zaproszone zostały Katarzyna Chmielewska (Teatr Dada von Bzdülöw) oraz Joanna Czajkowska (Sopocki Teatr Tańca).  Natomiast po drugim pokazie ŻARu w sobotę odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu, które poprowadzi Julia Hoczyk.

 

Więcej informacji na stronie http://www.scenadlatanca.pl.