Zapraszamy na spotkanie z Jagodą Ignaczak – autorką książki „Dzieje Polskiego Baletu Reprezentacyjnego. Krótki sen o potędze”, najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Spotkanie odbędzie się 12 czerwca o godz. 17 w przestrzeni wystawowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 5.

„Dzieje Polskiego Baletu Reprezentacyjnego…” to kronika wydarzeń artystycznych, ale też trudności, które towarzyszyły budowaniu i organizacji wybitnego zespołu będącego wizytówką naszego kraju! To opowieść o ludziach związanych z Polskim Baletem Reprezentacyjnym: wizjonerach, utalentowanych twórcach, artystach, organizatorach życia kulturalnego, których praca rozsławiła polski taniec i polską kulturę na świecie.

Podczas spotkania będzie możliwość rozmowy z autorką, a także zakupu książki oraz otrzymania autografu. Płatność gotówką, cena książki: 30 zł.

Spotkanie poprowadzi Dorota Mentrak, specjalistka ds. publikacji i dokumentacji NIMiT – tancerka baletu, pedagożka tańca oraz choreografka.


Jagoda Ignaczak – filolożka polska, historyczka, teatrolożka. W latach 1987-1997 pracowała jako starszy asystent w Zakładzie Dramatu i Teatru Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Filmu na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadziła wówczas pionierskie w strukturze uniwersyteckiej wykłady i konwersatoria z historii tańca.

W latach 1989 – 2016 była kierownikiem literackim i rzecznikiem prasowym Polskiego Teatru Tańca pod dyr. Ewy Wycichowskiej. Przez ponad 20 lat była również konsultantem programowym Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca – Dancing Poznań.

Jest jednym z inicjatorów powstania Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym współpracuje od 2000 roku. Wykłada także na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Specjalizuje się w historii tańca XX i XXI wieku oraz krytyce.

Ma na koncie liczne publikacje dotyczące tańca i teatru m.in. w „Pamiętniku Teatralnym”, „Tańcu”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Więzi” i „Theatre in Poland /Le Theatre en Pologne”. Redagowała hasła z zakresu sztuki tańca dla Encyklopedia Britannica. Zredagowała kilkaset programów dla Polskiego Teatru Tańca, Cullberg Ballet, Grand Theatre de Geneve.

Jest autorką tekstów i redaktorką albumów historycznych:

  • „XX lat Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego”,
  • „Polski Teatr Tańca – Balet Poznański 1973-1998. Jubileusz XXV-lecia”,
  • „Ruch i myśl” – wydawnictwa jubileuszowego z okazji 35-lecia Polskiego Teatru Tańca,
  • „Pod prąd do źródła” – albumu jubileuszowego z okazji 40-lecie Polskiego Teatru Tańca
    oraz cyklu wydawniczego „XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś.

Była inicjatorką i opiekunką redakcyjną gazety „Pulse Dance” (2008-2016).

Jest członkiem zespołu redakcyjnego „Słownika tańca XX i XXI wieku” oraz Polskiej Kroniki Tańca, autorką tekstów do prac zbiorowych m.in. „Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje” pod red. Joanny Szymajdy (Instytut Muzyki i Tańca/Instytut Adama Mickiewicza, Warszawa 2017) oraz „Kronika Miasta Poznania” tom „Taniec” pod redakcją Marii Michałowskiej (Wydanictwo Miejskie, Posnania, Poznań 2017).

W 2018 wydała autorską książkę „Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej (Wydawnictwo Miejskie Posnania, Instytut Muzyki i Tańca).

Jest laureatką nagrody im. Janiny Jarzynówny-Sobczak dla wybitnych pedagogów, dziennikarzy, teoretyków i promotorów sztuki tańca w ramach I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Perły Tańca (2019). Nagrodzona ponadto Medalem za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Aktualne informacje na temat programu KPO oraz odpowiedzi na Państwa najważniejsze pytania znajdują się tutaj

 

This will close in 20 seconds