Zapraszamy na spotkanie z Jagodą Ignaczak – autorką książki „Dzieje Polskiego Baletu Reprezentacyjnego. Krótki sen o potędze”, najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Spotkanie odbędzie się 12 czerwca o godz. 17 w przestrzeni wystawowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 5.

„Dzieje Polskiego Baletu Reprezentacyjnego…” to kronika wydarzeń artystycznych, ale też trudności, które towarzyszyły budowaniu i organizacji wybitnego zespołu będącego wizytówką naszego kraju! To opowieść o ludziach związanych z Polskim Baletem Reprezentacyjnym: wizjonerach, utalentowanych twórcach, artystach, organizatorach życia kulturalnego, których praca rozsławiła polski taniec i polską kulturę na świecie.

Podczas spotkania będzie możliwość rozmowy z autorką, a także zakupu książki oraz otrzymania autografu. Płatność gotówką, cena książki: 30 zł.

Spotkanie poprowadzi Dorota Mentrak, specjalistka ds. publikacji i dokumentacji NIMiT – tancerka baletu, pedagożka tańca oraz choreografka.


Jagoda Ignaczak – filolożka polska, historyczka, teatrolożka. W latach 1987-1997 pracowała jako starszy asystent w Zakładzie Dramatu i Teatru Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Filmu na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadziła wówczas pionierskie w strukturze uniwersyteckiej wykłady i konwersatoria z historii tańca.

W latach 1989 – 2016 była kierownikiem literackim i rzecznikiem prasowym Polskiego Teatru Tańca pod dyr. Ewy Wycichowskiej. Przez ponad 20 lat była również konsultantem programowym Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca – Dancing Poznań.

Jest jednym z inicjatorów powstania Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym współpracuje od 2000 roku. Wykłada także na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Specjalizuje się w historii tańca XX i XXI wieku oraz krytyce.

Ma na koncie liczne publikacje dotyczące tańca i teatru m.in. w „Pamiętniku Teatralnym”, „Tańcu”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Więzi” i „Theatre in Poland /Le Theatre en Pologne”. Redagowała hasła z zakresu sztuki tańca dla Encyklopedia Britannica. Zredagowała kilkaset programów dla Polskiego Teatru Tańca, Cullberg Ballet, Grand Theatre de Geneve.

Jest autorką tekstów i redaktorką albumów historycznych:

  • „XX lat Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego”,
  • „Polski Teatr Tańca – Balet Poznański 1973-1998. Jubileusz XXV-lecia”,
  • „Ruch i myśl” – wydawnictwa jubileuszowego z okazji 35-lecia Polskiego Teatru Tańca,
  • „Pod prąd do źródła” – albumu jubileuszowego z okazji 40-lecie Polskiego Teatru Tańca
    oraz cyklu wydawniczego „XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś.

Była inicjatorką i opiekunką redakcyjną gazety „Pulse Dance” (2008-2016).

Jest członkiem zespołu redakcyjnego „Słownika tańca XX i XXI wieku” oraz Polskiej Kroniki Tańca, autorką tekstów do prac zbiorowych m.in. „Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje” pod red. Joanny Szymajdy (Instytut Muzyki i Tańca/Instytut Adama Mickiewicza, Warszawa 2017) oraz „Kronika Miasta Poznania” tom „Taniec” pod redakcją Marii Michałowskiej (Wydanictwo Miejskie, Posnania, Poznań 2017).

W 2018 wydała autorską książkę „Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej (Wydawnictwo Miejskie Posnania, Instytut Muzyki i Tańca).

Jest laureatką nagrody im. Janiny Jarzynówny-Sobczak dla wybitnych pedagogów, dziennikarzy, teoretyków i promotorów sztuki tańca w ramach I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Perły Tańca (2019). Nagrodzona ponadto Medalem za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.