Wersja do druku

Udostępnij

Sejm przyjął w piątek przez aklamację uchwałę w 150. rocznicę śmierci wybitnego skrzypka i kompozytora Karola Józefa Lipińskiego.

W 150. rocznicę śmierci Karola Józefa Lipińskiego – wybitnego wirtuoza skrzypiec, kompozytora, pedagoga, wielkiego Polaka i patrioty – Sejm czci jego pamięć i wyraża uznanie dla jego dorobku artystycznego” – napisano w uchwale.

Karol Józef Lipiński urodził się w 1790 r. w Radzyniu Podlaskim na Lubelszczyźnie, a zmarł w 1861 roku w Urłowie. Był skrzypkiem, kompozytorem i pedagogiem.

W latach 1819-1824 koncertował w Kijowie, Krakowie, Poznaniu, Berlinie, Lipsku i Wrocławiu, Wilnie, Krzemieńcu i Kamieńcu Podolskim. W tym czasie powstały liczne jego utwory.

W 1829 r. w Warszawie doszło do jego „pojedynku skrzypcowego” ze słynnym wirtuozem Nicolo Paganinim. Włoski skrzypek wystąpił w Warszawie 4 i 6 czerwca 1829 roku, a Karol Lipiński zagrał pomiędzy tymi koncertami – 5 czerwca. Skutkiem bliskości tych występów były liczne oceny i porównania gry obu wirtuozów w prasie.

Lipiński współpracował z Ryszardem Wagnerem, przyjaźnił się z Robertem Schumannem.
W Dreźnie powstały jego ostatnie utwory. Tam też rozwinął swoją działalność pedagogiczną kształcąc wielu skrzypków i opiekując się młodymi talentami.

Twórczość Karola Lipińskiego jest rekomendowana z II edycji programu „Nowe interpretacje”.