Wersja do druku

Udostępnij

Trzecia odsłona III edycji projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2017 roku pod hasłem Gadget Lover. Kuratorkami tej odsłony są Katarzyna Bester i Karolina Wycisk, które zapowiadają:

„Cyfrowe technologie tworzą nowe przestrzenie dla ruchu i choreografii, upłynniają granice i pomagają wyrazić się w sposób bez nich niedostępny. Są (nie)materialnym wymiarem cielesnej obecności tancerza, kreującym inną jakość jego ruchu. Podczas czerwcowej odsłony Sceny Tańca Studio podejmiemy problem obrazu, który artyści tworzą w cyfrowej tafli multimedialnych projekcji: jaka informacja odbija się od powierzchni wykorzystywanych w ich pracach przedmiotów i co odkrywamy my – widzowie – spoglądając w generowane na nowo światy?

Rozpoczniemy od dziecięcej eksploracji świata obiektów. Hanna Kanecka i Aleksandra Bożek-Muszyńska w swojej ruchowej instalacji DOoKOŁA zabiorą najmłodszych widzów do przestrzeni stworzonej z miękkich, gąbczastych materiałów i przedmiotów. Swoistą instalacją będzie również spektakl Hygina Delimata House Beating, który podczas STS będzie miał polską premierę. Architektoniczny sposób myślenia o ruchu i choreografii artysty, który na co dzień pracuje w Austrii, zostanie wpisany w kontekst budynku Pałacu Kultury i przestrzeni Placu Defilad.   Budowa pięciometrowej, tworzonej na żywo, konstrukcji, z którą dialoguje choreografia, stanie się niejako symbolem fuzji świata nieożywionego i biologicznego, manifestem transhumanistycznego połączenia. Działaniem site-specific będzie też akcja Open Reality Tomasza Bazana, oparta na technologii rozszerzonej rzeczywistości. Wprowadzi nas ona w przestrzeń bliskiej interakcji z technologicznym gadżetem, umożliwi chętnym eksperymentowanie z potencjałem wirtualnej rzeczywistości. Uczestnicy multimedialnej akcji na Placu Defilad odkryją, że dobrze znany im krajobraz nie jest niezmienny i jedyny.

Drugiego dnia Sceny Tańca Studio zapraszamy na dwa spektakle eksplorujące jakości mechaniczne i cyfrowe w choreografii. Barbara Bujakowska w Mechanicznych snach poszukuje geometrycznych, „zautomatyzowanych” praktyk ruchowych, korzystając m.in. z osiągnięć Oskara Schlemmera. Młoda choreografka Julia Plawgo, która pracuje na co dzień w Berlinie, przetwarzać będzie mnogość internetowych bodźców na solową mnogość internetowych bodźców na solową w spektaklu w I wanted to show…. Zamiast materialnych gadżetów pojawi się tu fetysz Internetu, refleksja nad kreacją siebie w przestrzeni cybernetycznej.

W ostatnim dniu tej edycji zderzymy ze sobą dwie idee – wykorzystania w pracy nad ruchem cyfrowych narzędzi i „analogowych” maszyn. Po raz pierwszy w Warszawie zaprezentujemy spektakle: Solar Plexus Tomasza Bazana oraz Balet koparyczny Izy Szostak – zadamy pytanie, czy poprzez wykorzystanie technologicznych gadżetów i obiektów (jak budowlane maszyny) można poznać i przekroczyć siebie, przemóc miłość własną, wyrazić i spróbować tego, czego w granicach ciała doświadczyć nie można. Oparty na słynnej powieści Stanisława Lema spektakl Tomasza Bazana podejmie filozoficzny dyskurs zogniskowany wokół prawdziwości cyfrowych światów i iluzoryczności naszego realis. Tancerz uda się na poszukiwanie swojego sobowtóra i zapętli się w swoich cyfrowych odbiciach, podważając realność naszego otoczenia. Przed spektaklem zapraszamy na multimedialne warsztaty, które pozwolą lepiej zrozumieć działanie użytej w nim technologii.

 

Przez te kilka czerwcowych dni spójrzmy na siebie, świat i taniec w nowym lustrze!”

Przeczytaj cały tekst kuratorski

 

PROGRAM

25 czerwca (niedziela)

godz. 14.00, 16.00, Scena Malarnia

Hanna Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska: DOoKOŁA – spektakl interaktywny dla rodzin z dziećmi w wieku 1,5–3 lat

zapisy

 

godz. 15.00–17.00, Plac Defilad

Tomasz Bazan: Open Reality


godz. 17.30, Bar Studio

Gadget Lover – panel dyskusyjny o relacji miłości i nienawiści do technologii oraz obiektów w tańcu i choreografii


godz. 19.00, Plac Defilad

Hygin Delimat: House Beating

 

26 czerwca (poniedziałek):

 

godz. 19.00, Modelatornia:

Julia Plawgo: I wanted to show you the world, but I only had 2GB

 

godz. 20.00, Malarnia

Barbara Bujakowska: Mechaniczne sny

 

27 czerwca (wtorek):

 

godz. 15.30–17.30, Duża Scena

Warsztaty multimedialne z Grzegorzem Kaliszukiem (warsztaty do spektaklu Solar Plexus)

 

godz. 18.30, Duża Scena

Tomasz Bazan: Solar Plexus

 

godz. 21.00, hala FSO Żerań*

Iza Szostak: Balet koparyczny

Spektakl odbywa się w ramach pokazów spektakli Polskiej Platformy Tańca 2017

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Cyklicznie przez kilka dni w miesiącu Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

Scena Tańca Studio

– 20 zł / jeden spektakl (spektakle w Studio i na Placu Defilad)

– 40 zł (spektakl Balet koparyczny)

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

Kuratorki: Katarzyna Bester, Karolina Wycisk

 

organizatorzy:

Studio teatrgaleria,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy