Wersja do druku

Udostępnij

Pierwsza odsłona III edycji projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w dniach 24-27 lutego 2017 roku pod hasłem It’s Called a Dance Floor and Here’s What It’s For. Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Cyklicznie przez kilka dni w miesiącu Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdują się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Kuratorem lutowej edycji jest Mateusz Szymanówka, który był odpowiedzialny również za ubiegłoroczną odsłonę projektu STS, która odbyła się w lipcu. Kurator zapowiada:

Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku Madonna zdobyła światowe listy przebojów kilkoma hitami, w których zachęcała do intensywnego doświadczania siebie (oraz innych) w tańcu. „Możesz tańczyć, żeby się zainspirować” – śpiewała w 1990 roku podczas swojej legendarnej, skandalizującej trasy koncertowej Blond Ambition Tour, otoczona gronem młodych tancerzy z nowojorskiej sceny vogue. Przesłanie było proste: jesteśmy wolni, jesteśmy wyzwoleni, jesteśmy dziwni, przyzwyczajcie się do tego.

Marzenie o wolności i autentyczności oraz chęć konfrontacji z opresją społecznych norm wpisane były nie tylko w dwudziestowieczną historię tańca scenicznego, ale też w historię różnych form tańca, rozwijanych przez ludzi, którzy wychodzili na ulice albo chodzili do klubów, żeby praktykować bycie współczesnym ciałem, a niekiedy – żeby trenować bycie razem w trudnych czasach.

Dzisiaj nie jest łatwo zaufać słowom matki amerykańskiego modern dance – Marthy Graham – która wielokrotnie powtarzała, że ciało nie kłamie. Trochę więcej wiemy już o tym, w jaki sposób jest ono konstruowane społecznie i jakim mechanizmom dyscypliny i kontroli jest poddane. Ale czy to znaczy, że walka o ciało jest przegrana?

Feministyczna pisarka i aktywistka Silvia Federici w swoim eseju „Pochwała tańczącego ciała” przekonuje, że to właśnie taniec – jako praktyka badania potencjału ciała – jest w stanie pomóc nam je odzyskać. W trakcie pierwszej odsłony Sceny Tańca Studio w 2017 roku zachęcamy do przyjrzenia się tanecznemu parkietowi jako miejscu, w którym ciało z jego zdolnością do poruszania i bycia poruszanym, a także transformacji i oporu, nieustannie odkrywane jest na nowo.

 

Artyści lutowej odsłony: Vala Tomasz Foltyn, Agnieszka Kryst, Aleksandra Lemm/Riccardo Guratti, Ramona Nagabczyńska, Ania Nowak, Anna Nowicka, Agata Siniarska, Katarzyna Sitarz, Maria Stokłosa, Karol Tymiński.

 

PROGRAM

 

24 lutego (piątek)

 

godz.17.00, Duża Scena

Karol Tymiński: This Is a Musical

godz. 18.00, Duża Scena

Ramona Nagabczyńska:  pURe

25 lutego (sobota)

 

godz. 11.00-12.00, Foyer

Agnieszka Kryst: Superbohaterowie tańczą – warsztaty dla dzieci i opiekunów

godz.13.00-17.00, Modelatornia

Karol Tymiński: Ciało niezidentyfikowane – warsztaty

 

26 lutego (niedziela)

 

godz.12.00-15.00, Modelatornia

Maria Stokłosa: Opuszczone ciało – warsztaty

 

godz. 17.30, Foyer

Katarzyna Sitarz: Per-sona

godz. 18.15, Foyer

Agata Siniarska: Ślepowidzenie

godz. 19.00, Duża Scena

Anna Nowicka: Raw Light (polska premiera)

27 lutego (poniedziałek)

godz. 18.15, Foyer

Aleksandra Lemm/Riccardo Guratti: Back

 

godz. 19.00, Duża Scena

Ania Nowak: Don’t Go for Second Best, Baby! Disc 1

 

godz. 20.00, Modelatornia

Vala Tomasz Foltyn/Valentyna Tanz przedstawia: Notatki o miłości i innych sprawach

 

***

Scena Tańca Studio

 

Pierwszy etap sprzedaży (do 20 lutego)
– 15 zł / jeden spektakl;
– 35 zł  / karnet całodniowy

Drugi etap sprzedaży (od 20 lutego)
– 20 zł / jeden spektakl;
– 45 zł / karnet całodniowy

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

 

Kurator: Mateusz Szymanówka.

 

organizatorzy:
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,
Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

dofinansowano ze środków:                                                                                                                           
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasta Stołecznego Warszawy