Wersja do druku

Udostępnij

Siódma odsłona III edycji projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w dniach 3-5 listopada 2017 roku. Odsłona z podtytułem cz. III: Melancholia stanowi część programu Róbmy miłość, a nie wojnę!, którego kuratorami są Anna Królica i Adam Kamiński. Program realizowany będzie do grudnia. Publikujemy tekst kuratorski:

„Giordano Bruno pisał w Furori o amore heroico jako mocy dwuznacznej. Miłość uświęca, ale też miłość niszczy. Amore heroico jest darem, ale może się stać groźną, nieuleczalną chorobą: magiczną chorobą melancholii.”.

(Krzysztof Rutkowski, Amore heroico w: Wokulski w Paryżu, Gdańsk 2010, s. 123).

Podczas listopadowej edycji programu Róbmy miłóść, a nie wojnę! spektakle bezpośrednio podejmujące temat wojny oraz miłości, zestawiamy ze sobą w kontekście niemocy, która może prowadzić do przeżywania melancholii.

Dla takiego podejścia mocny akcent stanowi izraelsko-polski spektakl Ha-E The Absence of Yes w choreografii Ido Tadmora. W przedstawieniu temat wojny wyrasta z doświadczenia izraelskiej codzienności i zostaje opowiedziany w zabawnym tonie. Kontrasty obecne w tamtejszej rzeczywistości są nam zupełnie obce, dlatego  czasem wydaje się, że przenoszą widzów do realiów niczym z teatru absurdu.

Dziady_kopia.doc Polskiego Teatru Tańca w choreografii Tomasza Bazana to spektakl o zagładzie wspólnoty i rozpadzie ciała, stosujący narrację przesuniętą w przyszłość, a nie przeszłość, jak można by oczekiwać w odniesieniu do tekstu literackiego.

Jako kontrapunkt do tematyki wojennej pojawi się projekt Love-ism – The Problem of Our Being Together w choreografii Mora Shaniego z Izraela, tematyzujący potrzebę bliskości pomiędzy partnerami, a także akcentujący niemożność pozostania w tym stanie i ucieczkę od niego. Z innego rodzaju samotnością stykają się postaci ze spektaklu

Singulare Tantum Krakowskiego Teatru Tańca – szukając w relacji ciepła, uznania i akceptacji. Ponadto zaproponujemy widzom dwa działania performatywne – wykład o nagości w tańcu i fotografii oraz panel dyskusyjny połączony z prapremierą książki Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca pod redakcją Anny Królicy.

Na koniec listopadowej odsłony będziemy świadkami improwizacji międzynarodowego kolektywu This Takes Time.

Przypominamy, że poprzez projekt Róbmy miłość, a nie wojnę! pragniemy mówić o uczuciach i odwołujemy się do refleksji Rolanda Barthesa, którą otwiera on Fragmenty dyskursu miłosnego: dyskurs miłosny jest dzisiaj nadzwyczaj samotny.

Tytuł naszego programu odwołuje się również do pacyfistycznego hasła związanego z marszem pokojowym w 1965 roku przeciwko wojnie Stanów Zjednoczonych z Wietnamem. Hasło to zostało stworzone przez aktywistów, a następnie przejęte przez hipisów. Antymilitarny charakter jest dla nas istotnym punktem odniesienia, wyrazem prostego pragnienia, aby zamiast wojować, dostrzegać wokół siebie piękno, a jeśli już walczyć, to z własnymi uprzedzeniami wobec Innego.

 

Wybieramy miłość jako afirmację samego siebie, Innego i sposób na życie. Interesuje nas ona także jako przejaw wolności w decydowaniu o tym, jak chcemy kochać.”.

 

Anna Królica & Adam Kamiński

 

 

PROGRAM

 

3 listopada (piątek)

 

godz. 19.00, Modelatornia

wykład performatywny Ciało – Ewa Wolf z udziałem Pawła Koniora

 

godz. 20.00, miejsce zostanie podane później

Spotkanie: Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca – prapremiera książki

 

 

4 listopada (sobota)

 

godz. 18.00, Duża Scena

Polski Teatr Tańca: Dziady kopia.doc

 

godz. 19.30, Malarnia

Krakowski Teatr Tańca: Singulare Tantum

 

 

5 listopada (niedziela)

 

godz. 18.00, Duża Scena

Ido Tadmor/Teatr Tańca Zawirowania: Ha-E The Absence of Yes

godz. 19.30, Malarnia

Mor Shani: Love-ism | The Problem of Our Being Together

 

godz. 21.00, Modelatornia

Kolektyw This Takes Time – improwizacja taneczna

 

Biogramy kuratorów

 

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Cyklicznie przez kilka dni w miesiącu Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

BILETY:
20 zł – spektakle w Teatrze Studio

10 zł – wykład performatywny Ciało i improwizacja Kolektywu This Takes Time

 

 

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

 

Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

 

Organizatorzy:

Studio teatrgaleria,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

Studio Teatr Galeria (miniaturka)IMIT (miniaturka)

 

 

Dofinansowano ze środków:

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka) M.st. Warszawa logo 2 w 1 (miniaturka)