Wersja do druku

Udostępnij

Siódma odsłona Sceny Tańca Studio 2018, realizowanej przez Teatr Studio oraz IMiT przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w dniach 11 – 13 listopada 2018.

 

Druga odsłona programu kuratorskiego Anny Królicy i Adama Kamińskiego odbędzie się pod hasłem Piąta strona świata. W programie znalazły się 2 propozycje teatrów instytucjonalnych: seria etiud choreograficznych Open Door Opery Wrocławskiej oraz spektakl PRIV Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie w choreografii i reżyserii Izy Szostak i  w dramaturgii Anki Herbut; oraz spektakle i performanse twórców niezależnych: walkie_talkie Bartosza Ostrowskiego, KURU tria Piotrowska & Wieczorek & Bończyk, The Boy and Death Pink Mama Theatre, zeSTROjeNIE / harMOnizaTION Pracowni Tańca Pryzmat, Too Beautiful Propagande C w choreografii Marzeny Krzemińskiej, No Sugar, No Candy Marii Mavridou i Małgorzaty Haduch.

 

Kuratorzy Anna Królica i Adam Kamiński tak piszą o siódmej odsłonie:

„Taniec współczesny istnieje i funkcjonuje w międzynarodowym kontekście intensywniej niż inne sztuki. Zapewne ma na to wpływ stosowany w nim język niewerbalny i normatywne systemy prowadzenia ciała, które łatwiej zrozumieć niż wypowiadane w dialogach lub monologach słowo pisane w językach narodowych. Światowa historia tańca współczesnego łączy twórców amerykańskich z europejskimi i na odwrót. Systemy edukacji stawiają na uczestnictwo uczniów z różnych krajów i na wymianę doświadczeń, praktykowanie u różnych mistrzów. W programie dedykowanym polskim twórcom chcielibyśmy przyjrzeć się
tym spektaklom, w których spotykają się różnorodne perspektywy, spojrzenia z „wewnątrz” i z „zewnątrz”; z centrum i z peryferii. Interesują nas współprace polskich twórców z obcojęzycznymi artystami, chcemy przyjrzeć się efektom działań polskich twórców zagranicą. Jak pobyt „tam”wpłynął na ich język wypowiedzi artystycznej? Jak artyści, którzy zostali „tu” prowadzą dialog z tożsamością, pamięcią i ciałem tego miejsca? Jak można istnieć „pomiędzy”? Pragniemy poszukać miejsc styku, „swoistości”
polskiego tańca w relacji z innymi językami ekspresji. Chcemy ukazać nowy proces kształtowania się tożsamości i ekspresji artystycznej, poszerzonych o inne, nieznane elementy, być może będące wynikiem fascynacji innymi kulturami, tradycji i systemów tanecznych. Interesują nas współczesne kody tańca i przekraczanie tradycyjnych granic światów. Z tych pytań i zagadnień właśnie urodziła się idea projektu Piąta strona świata. Podczas drugiej odsłony projektu Piąta strona świata chcielibyśmy zwrócić uwagę na choreografów związanych z instytucjonalnym światem oper i teatrów wielkich, którzy poszukują przestrzeni do kreacji i wypowiedzi artystycznej. Balet Opery Wrocławskiej wraz z Semperoper Ballet w Dreźnie pokusili się, aby stworzyć platformę do dialogu międzykulturowego i pokazać małe formy choreograficzne do polskiej muzyki Chopina, Kilara, Mykietyna i Kupczaka. Wśród autorów choreografii znaleźli się między innymi: Joanna Drabik, Anna Hop, Anatolij Ivanov i James Potter. Teatr Fredry w Gnieźnie jest kolejną instytucją, która otwiera się na taniec współczesny i pierwsze z tego nurtu przedstawienie PRIV w choreografii
– debiutującej jako reżyser – Izy Szostak włączyliśmy do naszego programu. W PRIV artystka sięgnęła do Wilgotnych miejsc Charlotte Roche i stworzyła narrację o intymności.Temat intymności powiązanej z tożsamością pojawi się także w duecie The Boy and Death Pink Mama Theatre, polskiego zespołu stacjonującego w Szwajcarii i współpracującego z międzynarodowymi twórcami. Tym razem na scenie wystąpią Sławek Bendrat i Valentin Markus Oppermann. Tożsamości poświęcony będzie też duet KURU w choreografii Anny Piotrowskiej, a w wykonaniu Marka Wieczorka i Kamila Bończyka. Podczas prezentacji programu kuratorskiego Piąta strona świata będzie też miejsce dla niezależnych twórców i trzech absolwentek amsterdamskiego SNDO. Marzena Krzemińska, na co dzień pracująca we Francji z grupą Propagande C, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej i wspomnianego SNDO, pokaże pracę solową Too Beautiful. W nurcie polsko-holenderskiej estetyki zaprezentujemy także duet Małgorzaty Haduch z Marie Mavridou No Sugar, No Candy. Efekt swojej rezydencji w Lizbonie w ramach PACAP Forum Dança zaprezentuje Bartosz Ostrowski w konceptualnym, solowym spektaklu walkie_talkie. Jest to pierwsza prezentacja tego spektaklu w Polsce! Zaprosiliśmy także małą formę choreograficzną zeSTROjeNIE / harMOnizaTION w wykonaniu i choreografii Marty Jakimicha i Pauliny Spiel, który otrzymał tytuł „Najlepszego Duetu/Best Duo Dance Performance 2018” podczas finału Międzynarodowego Festiwalu Solo Duo Dance Festival, organizowanego przez Orkesztika Foundation w Budapeszcie. Na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym 3…2…1…TANIEC! 2018 Jacek Przybyłowicz przyznał spektaklowi pierwszą nagrodę indywidualną.

Zapraszamy!”

Program VII odsłony (Piąta strona świata):

 

Niedziela, 11 listopada

godz. 18.00, Duża Scena

Opera Wrocławska, Open Door

 

godz. 18.45, Malarnia

Bartosz Ostrowski, walkie_talkie

 

Poniedziałek, 12 listopada

godz. 18.30, Duża Scena

Piotrowska & Wieczorek & Bończyk, KURU

 

godz. 19.45, Malarnia

 

Pink Mama Theatre, The Boy and Death

 

godz. 20.45, Modelatornia

Pracownia Tańca PRYZMAT, zeSTROjeNIE / harMOnizaTION

 

Wtorek, 13 listopada

godz. 19.00, Malarnia

Propagande C, TOO BEAUTIFUL

Maria Mavridou i Małgorzata Haduch, No Sugar, No Candy

 

godz. 20.30, Duża Scena

Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, PRIV

 

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Cyklicznie przez kilka dni w miesiącu Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

BILETY na wszystkie spektakle: 20 zł

 

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

 

Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

 

Organizatorzy:

Studio teatrgaleria,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

Studio Teatr Galeria (miniaturka)IMIT (miniaturka)

 

 

Dofinansowano ze środków:

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)M.st. Warszawa logo 2 w 1 (miniaturka)