Wersja do druku

Udostępnij

Pierwsza odsłona I edycji projektu Scena Tańca Studio 2018, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w dniach 11-13 maja 2018 roku. Majowy przegląd otwiera projekt kuratorski Włodzimierza Kaczkowskiego Osiem stopni wtajemniczenia w taniec, który potrwa do sierpnia. Pierwsza odsłona poświęcona będzie tematom: Edukacja i Egzemplifikacja. W programie znajdą się 2 spektakle Kieleckiego Teatru Tańca: Alicja w krainie czarówZza moich oczu; przedstawienie Where should we go? Teatru Tańca Zawirowania; performanse: Dzień, w którym V. dała mi do myślenia, albo jak pozbyłam się prokrastynacji Aleksandry Bożek-Muszyńskiej oraz Para nr 1 Katarzyny Gorczycy i Oskara Malinowskiego. W niedzielę, 13 maja o godzinie 11.00 Agnieszka Kryst poprowadzi warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat i ich opiekunów.

 

Kurator Włodzimierz Kaczkowski pisze: „Pół żartem, pół serio zaproponowałem, żeby mój program kuratorski Sceny Tańca Studio w roku 2018 nosił nazwę Osiem stopni wtajemniczenia w taniec. Planowałem osiem odsłon , ale przypadły mi w udziale tylko cztery. Założyłem, że tematy poszczególnych bloków będą zaczynać się na literę „E”. Dlaczego akurat na  „E”? Wyrazy na literę E zwykle są pochodzenia obcego i większość z nich zagościła  w naszym języku stosunkowo niedawno. Wraz z Ekspansją tańca jako sztuki w jakiś sposób zostały z nim związane. Oto pełna lista: Ekspansja, Edukacja, Eksport, Erotyzm, Ekspresja, Eklektyzm, Egotyzm, Egalitaryzm, Erudycja, Eklektyzm,  Egzemplifikacja, Egzystencja, Ekspansja, Ekologia, Ekonomia, Eksces, Ekskluzywność, Emancypacja, Ekspiacja, Eksplikacja, Ekstrawagancja, Ekumenizm, Ekwilibrystyka, Eksploracja, Ekstrapolacja, Ekstraklasa, Ekstaza, Ekstensyfikacja, Ekwiwalent, Elegancja, Eksploatacja, Ekspozycja, Eksplozja, Ekstremizm, Ekspertyza, Estetyka. Eksterytorialność, Ekstrapolacja, Eksplozja, Egzegeza, Ekspozycja, Emocje, Etologia, Etnografia, Estetyka, Eskalacja, Ergonomia, Epistemologia, Epigonizm.Jest w czym wybierać.

 

Wszystkie tę pojęcia można z powodzeniem stosować w opisie tańca. Zaczynamy STS 2018  od Edukacji i Egzemplifikacji.


Podjęcie tematu Edukacji wynika z założenia, że taniec powinien służyć wychowaniu.. Wiemy o tym od zamierzchłych czasów – bale i zabawy taneczne były sposobem na wprowadzanie młodych ludzi w dorosłe życie, a jeszcze wcześniej – taniec pełnił funkcję rytualną i był częścią tworzenia wspólnoty. Im wcześniej zaczyna się edukacje taneczną, tym lepiej. My proponujemy naszym widzom Turlanki – warsztaty dla dzieci w wieku 4-6  lat i opiekunów, które poprowadzi Agnieszka Kryst. Ponadto zapraszamy na spektakl familijny Alicja w krainie czarów Kieleckiego Teatru Tańca –  jedno z tych przedstawień, które dorośli powinni oglądać wspólnie z dziećmi, żeby edukować się wzajemnie  w dziedzinie wyobraźni. Przedstawienie pełne jest magii, zaskakujących sytuacji i  obrazów, które mają szansę wzbogacić odbiór świata. Następnie nawiążemy do  profesjonalnej edukacji twórców. Chodzi o wypracowanie własnego stylu, zadbanie o wizerunek, znalezienie właściwego kontaktu z publicznością. Takie wsparcie młodym choreografom zapewnił ponownie Kielecki Teatr Tańca, zapraszając do współpracy przy tworzeniu spektaklu Zza moich oczu trójkę młodych choreografek: Izabelę Zawadzką, Karolinę Garbacik oraz Małgorzatą Ziółkowską. Każda z nich stworzyła  niezależną część przedstawienia, przekształcając na nowo znane tematy (Giselle, Akt 1, Fragment/Akcja, Carme(n)love).

 

Drugim tematem majowej odsłony STS 2018 będzie Egzemplifikacja, czyli wyjaśnianie czegoś na przykładach. Będziemy wtajemniczać odbiorców w rożne kierunki współczesnego tańca. Zastanawiając się nad swoją przyszłością, Teatr Tańca Zawirowania w przedstawieniu Where should we go? pokaże różne kierunki tańca  na kilku wybranych przykładach. Karolina Gorczyca i Oskar Malinowski zaprezentują, jak w różny sposób można przygotować się do występów w konkursie choreograficznym (Para nr 1). Aleksandra Bożek-Muszyńska w spektaklu Dzień, w którym V. dała mi do myślenia, albo jak pozbyłam się prokrastynacji zastosuje estetykę kampu, by pokazać, na co jeszcze może przyjść czas w życiu kobiet zdaniem ich samych. Formuła performansu pozwoli również widzom przedstawić własne propozycje.

 

Nie ma sensu oddawanie się prokrastynacji i przekładanie na później wtajemniczenia w taniec, niezależnie od tego jak bardzo jesteśmy w niego zaangażowani. Mam nadzieję, że po zobaczeniu spektakli majowej odsłony STS 2018, chętnie wstąpicie w kolejne kręgi wtajemniczenia w taniec przy następnych spotkaniach w czerwcu, lipcu i sierpniu.”.

 

Program

 

11 maja, godz. 17.00, Duża Scena

Kielecki Teatr Tańca, Alicja w Krainie Czarów

 

godz. 19.00, Malarnia

Teatr Tańca Zawirowania, Where should we go?

 

12 maja, godz. 19.00, Duża Scena

Kielecki Teatr Tańca, Zza moich oczu

 

13 maja, godz. 11.00

Agnieszka Kryst, Turlanki we dwoje – warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat oraz ich opiekunów

 

godz. 18.00, Foyer

Aleksandra Bożek-Muszyńska pokaże spektakl Dzień, w którym V. dała mi do myślenia albo jak pozbyłam się prokrastynacji

 

godz. 19.15, Malarnia

Katarzyna Gorczyca i Oskar Malinowski, Para Nr 1

 

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Cyklicznie przez kilka dni w miesiącu Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

BILETY: 20 zł

 

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

 

Kurator: Włodzimierz Kaczkowski

 

Organizatorzy:

Studio teatrgaleria,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

Studio Teatr Galeria (miniaturka)IMIT (miniaturka)

Dofinansowano ze środków:

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)M.st. Warszawa logo 2 w 1 (miniaturka)