Wersja do druku

Udostępnij

Czwarta oraz piąta odsłona III edycji projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędą się na przełomie lipca i sierpnia, kolejno w dniach się w dniach 30-31 lipca oraz 1-2 sierpnia. Odsłona lipcowa pod hasłem Mute kończy kuratorskie propozycje  Katarzyny Bester i Karoliny Wycisk, a sierpniowa rozpoczyna program Róbmy miłość, a nie wojnę!, który od sierpnia do grudnia 2017 realizować będą wspólnie Anna Królica i Adam Kamiński.

Zapraszamy do udziału w całym letnim spotkaniu z tańcem!

Od kuratorów:

Odsłona lipcowa: Mute

„Lipcowa odsłona Sceny Tańca Studio będzie eksplorować relacje muzyki, dźwięku i ciszy w ich interakcji z działającym ciałem.

Pierwszego dnia Partyturę, rozpisaną na kolejne etapy akumulacji i redukcji gestów przedstawi Agnieszka Kryst. Choć ewidentne jest skojarzenie z terminologią muzyczną, Kryst operuje przede wszystkim skupieniem i ciszą, wykorzystując je do swoistej gry z percepcją widza. W Królestwie, prezentowanym tego samego dnia, Magda Jędra wraz z Izą Szostak poszukują nowych możliwości w tym, co trwałe i tym, co rozpada się i zmienia w inne, muzyczne lub ruchowe jakości. Relacja między porządkiem i władzą łatwo przechodzi tu w stan bezkrólewia i chaosu, który produkuje alternatywne układy między elementami nowego świata. Sebastian Zuber z kolei stworzy interaktywną przestrzeń, w której tancerka Elda Gallo będzie negocjować swoją obecność. W dźwiękowo-świetlnej przestrzeni relacja między elementami spektaklu i ciałem w ruchu zmienia się od symbiotycznej do zdominowanej przez jeden z nich. Performerka znajduje się tu w ciągłym procesie przemiany i ustanawiania swojej pozycji. Accalia,do tej pory nieprezentowana na polskiej scenie, zostanie dwukrotnie pokazana podczas tej odsłony STS-u. Drugiego dnia kolektywnym działaniem muzyczno-tanecznej grupy improwizatorek i improwizatorów będzie interwencja Square Dance na Placu Defilad. Ten choreograficzny pop-up uwidoczni architektonikę przestrzeni, wpisując tańczące ciała w chwilowe, zmienne relacje z otoczeniem. Dzień zakończy muzyczno-ruchowy performans kolektywu Bambuko w barzeStudio”.

Katarzyna Bester, Karolina Wycisk

 

Pełny tekst kuratorski

 

Odsłona sierpniowa: Róbmy miłość, a nie wojnę!/ cz.1: Uwodzenie

„Tytuł naszego programu odwołuje się do pacyfistycznego hasła związanego z marszem pokojowym w 1965 roku przeciwko wojnie Stanów Zjednoczonych z Wietnamem. Hasło to zostało stworzone przez aktywistów, a następnie przejęte przez hippisów. Antymilitarny charakter jest dla nas istotnym punktem odniesienia, wyrazem prostego pragnienia, aby zamiast wojować, dostrzegać wokół siebie piękno, a jeśli już walczyć, to z własnymi uprzedzeniami wobec Innego. To założenie wydaje się szczególnie ważne obecnie, gdy jesteśmy świadkami wojen, dotyczą nas one coraz bardziej i są coraz bliżej (np. wojna rosyjsko-ukraińska). Przestają być wyłącznie szeregiem obrazów widzianych w telewizji, a zamieniają się w rzeczywistość, na którą możemy reagować.

Wybieramy miłość jako afirmację samego siebie, Innego i sposób na życie. Interesuje nas ona także jako przejaw wolności w decydowaniu o tym, jak chcemy kochać.

Do programu zaprosiliśmy wspaniałych polskich twórców i ich obcojęzycznych przyjaciół – choreografów oraz tancerzy. Podczas sierpniowej odsłony pokażemy spektakl, poruszający relacje polsko-ukraińskie w kontekście potrzeby bycia niezależnym i wolnym –  I go indeepe/endance Danieli Komędery i Dymytra Grynova. Zaprezentujemy również Kamuflaż Anity Szurek i Tomasza Pomersbacha, odwołujący się do ikony popkultury i seksu Marilyn Monroe, oraz Octopus. Mów do mnie Joanny Czajkowskiej i Krzysztofa Dziemaszkiewicza, którzy opowiadają o miłości, wychodząc od świata natury. Ponadto zapraszamy na wystawę fotografii Konstelacje. Przenikanie krakowskiej fotografki Katarzyny Machniewicz oraz panel dyskusyjny, tematyzujący nasz idiom.”.

Anna Królica, Adam Kamiński

 

Pełny tekst kuratorski

PROGRAM LIPCOW-SIERPNIOWY

 

30 lipca (niedziela)

 

godz. 18.00, Foyer

Agnieszka Kryst, Partytura

 

godz. 19.00, Malarnia

Magda Jędra, Królestwo

 

godz. 20.00, Duża Scena

Sebastian Zuber, Accalia

 

31 lipca (poniedziałek)

 

godz. 19.00, Plac Defilad

Chmielewska/ Kraczkowska/ Pastuszak/ Sitarz/ Zerek/ Duda/ Topolski/ Witkowski, Square dance. Music&dance improv gig

 

godz. 20.00, Duża Scena

Sebastian Zuber, Accalia

 

godz. 21.30, bar Studio

Bambuko (Joanna Duda, Qba Janicki, Katarzyna Pastuszak)

 

1 sierpnia (wtorek)

godz. 18.00, Malarnia

Daniela Komędera, Dmytro Grynov, I goIŋdeepe/andence

 

godz. 19.00, Foyer

Panel Róbmy miłość, a nie wojnę! Powracające narracje

 

godz. 20.30, Duża Scena

Anita Szurek i Tomasz Pomersbach, Kamuflaż

 

2 sierpnia (środa)

godz. 18.00, schody i Foyer

Wernisaż wystawy fotografii tańca Katarzyny Machniewicz

 

godz. 19.00, Malarnia

Joanna Czajkowska i Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz, Octopus. Mów do mnie

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Cyklicznie przez kilka dni w miesiącu Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

– 20 zł / jeden spektakl

– 10 zł (Square dance. Music&dance improv gig)

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

Kuratorki: Katarzyna Bester, Karolina Wycisk (lipiec)
Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński (sierpień)

organizatorzy:

Studio teatrgaleria,
Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasta Stołecznego Warszawy