Wersja do druku

Udostępnij

Szósta odsłona II edycji projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w dniach 19-21 czerwca 2016. Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdują się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

W programie czerwcowej odsłony znalazły się spektakle artystów związanych z poznańskim programem Stary Browar Nowy Taniec – solo Janusza Orlika Live on stage oraz dwa spektakle Agaty Siniarskiej – Śmierć 24 klatki na sekundę albo zrób mi tak jak w prawdziwym filmie – choreografia spowolniona w rozdziałach (Solo Projekt 2014) i nowe Hyperdances (w ramach rezydencji Let’s Dance 2015). Ponadto solowy spektakl Anity Wach zrealizowany ze słoweńskim kolektywem Via Negativa Sto toastów.  Polska wersja spektaklu poświęcona jest postaci wybitnego reżysera i artysty wizualnego Tadeusza Kantora.

Ważnym punktem tej odsłony będzie również najnowszy spektakl Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej Bataille i świt nowych dni Stary Browar Nowy Taniec/Art Stations Foundation). Warszawski pokaz będzie drugą popremierową prezentacją (premiera odbyła się 29 maja w Poznaniu).  Podstawą realizacji projektu  były następujące teksty Georgesa Bataille’a: Doświadczenie wewnętrzne, Łzy Erosa, Część przeklęta, Erotyzm. Stanowiły one przedmiot wielokierunkowej pracy badawczej, podczas której twórcy zastosowali metodę pracy ze snami i nieświadomością, rozwijaną od 2005 roku w ramach projektu Taniec śniącego ciała. Jest ona twórczą syntezą technik inspirowanych psychologią analityczną Carla Gustava Junga, Psychologią Zorientowaną na Proces Arnolda Mindella, oraz technik improwizacyjnych i medytacyjnych, które twórcy rozwijali przez wiele lat swoich badań.

Znany już publiczności STS duet CLEVER TEAM (Radek Hewelt i Filip Szatarski), na co dzień pracujący w Austrii, zaprasza na Instant Opera. Adult Crying Inventory – „unikalny spektakl o właściwościach uzdrawiających, adresowany do wszystkich, którzy w ostatnich latach doświadczyli trudności o charakterze psycho-emocjonalnym, finansowym bądź ontologicznym. Spektakl stwarza doskonałe warunki do zidentyfikowania osobistego bolesnego balastu emocjonalnego i pozbycia się go poprzez łzy”. Artyści podczas tej odsłony poprowadzą również warsztaty z Clever Method (21 czerwca).

W programie znalazły się także krótkie spektakle solowe –  Homogemonia Eweliny Drzał-Fiałkiewicz (artystka wystąpiła na STS wcześniej w Hello Kitty Lubelskiego Teatru Tańca) i Sushuma Aleksandry Ścibor.

Wśród pozaspektaklowych wydarzeń tej odsłony oprócz warsztatów znalazła się instalacja fotograficzna PoRuszenia Marty Ankiersztejn. Fotografie artystki towarzyszą każdej relacji z STS autorstwa Hanny Raszewskiej, które od jesieni 2015 ukazują się regularnie na portalu taniecPOLSKA.pl

 

PROGRAM

19 czerwca (niedziela)

 

PROGRAM

19 czerwca (niedziela)

 

godz. 18.00, Foyer

Marta Ankiersztejn, PoRuszenia. Instalacja fotograficzna – wernisaż (czas trwania wystawy: 19-21 czerwca 2016 roku)

 

godz. 19.00,  Malarnia

Janusz Orlik, Live on stage, 45’

 

godz. 20.00, Modelatornia

Via Negativa, Sto toastów, 50’

 

20 czerwca (poniedziałek)

 

godz. 19.00, Foyer

Agata Siniarska, Hyperdances, 40’

 

godz. 19.45, Duża Scena

CLEVER TEAM (Filip Szatarski, Radek Hewelt), Instant Opera. Adult Crying Inventory, 55’

 

godz. 21.00, Malarnia

Ewelina Drzał-Fiałkiewicz, Homogemonia, 12’ i Aleksandra Ścibor, Sushuma, 40’

 

21 czerwca (wtorek)

 

godz. 17.00, Modelatornia

Warsztaty – Clever Method, prowadzenie: Filip Szatarski i Radek Hewelt

 

godz. 19.00, Malarnia

Agata Siniarska, Śmierć 24 klatki na sekundę albo zrób mi tak jak w prawdziwym filmie – choreografia spowolniona w rozdziałach, 30’

 

godz. 20.00, Duża Scena

Sławek Krawczyński i Anna Godowska, Bataille i świt nowych dni, 75’

 

 

 

***

 

Scena Tańca Studio

Bilety:
– 20 zł / jeden spektakl;
– 35 zł / 45* zł — karnet całodniowy

*od 3 spektakli

Warsztaty:
20 zł / osoba
Zgłoszenia na warsztaty należy przesyłać drogą mailową na adres: magdalena.grabowska@teatrstudio.pl do 17 czerwca do godz. 12.00.

 

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

 

programatorka: Jadwiga Majewska

 

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy