Wersja do druku

Udostępnij

Dziewiąta odsłona II edycji projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w dniach 11-13 października 2016 roku. Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy lub cztery dni każdego miesiąca Studio staje się przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdują się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Kuratorem odsłon STS od września do grudnia 2016 jest Włodzimierz Kaczkowski. Temat drugiej odsłony w nowym sezonie artystycznym (11-13 października) brzmi Tempus Fantasy. Kurator zapowiada ją tak:

„Właściwie początki tańca zawsze były związane bardziej lub mniej z rytuałem i fantastyką, a już początki baletu klasycznego to totalny wysyp duchów, nimf, zaczarowanych łabędzi występujących w grupach i podgrupach oraz sylfid wzbijających się w powietrze na specjalnie skonstruowanych flugach.

Co z tego pozostało we współczesnym teatrze tańca? Niewiele. Fantastyka przeniosła się raczej do filmu i gier komputerowych. Jest jednak jeszcze taki rodzaj wyobraźni, który pozwala za pomocą stosunkowo prostych środków oderwać się od szarej rzeczywistości. Taki, który za pomocą braku i niedopełnienia  kreuje zaczarowany świat  w spektaklu Pustka, Pustynia. Nic. Wrocławskiego Teatru Pantomimy, umożliwia zobaczenie Podziemnych słońc w przedstawieniu Teatru ROZBARK z Bytomia i za pomocą muzyki przenosi nas w świat fantazji  w Tempus Fantasy Teatr Muzyczny Capitol, które nadało tytuł całej edycji”.

Przeczytaj cały tekst kuratorski

Patrząc od strony formalnej, w  programie dominują spektakle zespołowe – większe formy taneczno-teatralne, które pokażą Teatr Tańca ROZBARK, Wrocławski Teatr Pantomimy, Teatr Muzyczny Capitol,  Polski Teatr Tańca – spektakl młodego choreografa Pawła Malickiego. Inne zespoły – jak Teatr Tańca Zawirowania i Wydział Teatru Tańca w Bytomiu – pokażą kameralne duety.

W programie znalazł się także jeden spektakl solowy – rewelacyjny Dominique w choreografii Macieja Kuźmińskiego i wykonaniu Dominika Więcka – spektakl nagradzany w kraju i za granicą, na większości konkursów na  taneczno-choreograficzne solo (m.in. międzynarodowy konkurs „ Solo Dance Contest 2015” w Gdańsku, konkurs choreograficzny Warszawskiej Platformy Tańca 2015, „Internationales Solo-Tanz-Theater Festival”w  Stuttgarcie i XXX Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny w Hanowerze – oba w 2016).

 

PROGRAM

 

11 października 2016 (wtorek)

godz. 18.00, Malarnia

Teatr Tańca Zawirowania: Wybieg – chor. Karolina Kroczak

 

godz.19.00, Duża Scena

Teatr ROZBARK: Podziemne słońca – chor. Anna Piotrowska

 

12 października (środa)

godz. 18.00 Malarnia

Dominique – chor. Maciej Kuźmiński

Polski Teatr Tańca: Hello, my Friend – chor. Paweł Malicki

 

godz.19.00, Duża Scena

Wrocławski Teatr Pantomimy: Pustka. Pustynia. Nic. – chor. Leszek Bzdyl

13 października (czwartek)

godz. 18.00, Malarnia

Wydział Teatru Tańca w Bytomiu: Emergency plan – chor. Piotr Stanek

 

godz. 19.00, Duża Scena

Teatr  Muzyczny Capitol we Wrocławiu: Tempus Fantasy – chor. Jacek Gębura

 

***

Scena Tańca Studio

– 20 zł / jeden spektakl;
– 35 zł / 45* zł — karnet całodniowy

*od 3 spektakli

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,

Instytut Muzyki i Tańca

 

dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy