Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 22-24 marca 2016 zapraszamy na drugą odsłonę II edycji projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Marcowa odsłona odbywać się  będzie pod hasłem „Station de corps”, nawiązującym do tytułu jednego ze spektakli. Kuratorką Sceny Tańca Studio 2016 w odsłonach zimowych i wiosennych jest Jadwiga Majewska.

W programie dominować będą spektakle zrealizowane przez zespoły taneczne, jak Kielecki Teatr Tańca, Warszawski Teatr Tańca, Sopocki Teatr Tańca, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Lubelski Teatr Tańca, Krakowski Teatr Tańca. Zaprezentowane przez nie spektakle operują zarówno fizycznością tancerzy i grupy, jak również plastycznością – ciała i obrazu, łącząc z tańcem inne dziedziny – sztuki wizualne czy muzykę. Podobna otwartość na inne media wyróżnia przedstawienie Tomasza Bazana Station de corps – tym razem w wersji solowej (spektakl w wersji z udziałem Patrycji Płanik zozostał doceniony poprzez prezentację w ramach Polskiej Platformy Tańca 2012). Podobnie jak w przypadku poprzednich odsłon, i tym razem w programie znalazła się prezentacja adresowana do najmłodszych – są to czytANKI perFORMAtywne Anny Piotrowskiej zrealizowane przez Teatr ROZBARK.  Warsztaty z techniki tańca współczesnego poprowadzi Joanna Czajkowska z Sopockiego Teatru Tańca. Nowością będą codzienne prezentacje filmów tańca z międzynarodowego konkursu Dances with Camera oraz rozmowa z koordynatorką projektu Reginą Lissowską-Postaremczak.

Tekst kuratorski dostępny jest tutaj.

Zapraszamy również na konferencję prasową poświęconą drugiej edycji Sceny Tańca Studio (2016). Konferencja odbędzie się 16 marca (środa) o godzinie 11.00 w siedzibie Teatru Studio.

 

Na konferencji obecni będą:

Roman Osadnik – Dyrektor Teatru Studio
Joanna Szymajda – Zastępca Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca
Jadwiga Majewska – kurator
Mateusz Szymanówka – kurator
Włodzimierz Kaczkowski – kurator

 

***

PROGRAM 22-24 marca 2016

 

22 marca (wtorek)

godz. 17.00 Modelatornia

prezentacja filmów z międzynarodowego konkursu filmów tańca Dances with Camera, 30-40’ Po seansie rozmowa z Reginą Lisowską koordynatorką DWC


godz. 19.00, Duża Scena

Kielecki Teatr Tańca, Pasja,  60’

 

godz. 20.10, Malarnia

Warszawski Teatr Tańca, Kolarz. Niepowtarzalne zderzenie z czasoprzestrzenią, 50’

 

23 marca (środa)

godz. 17.00, Modelatornia

prezentacja filmów z międzynarodowego konkursu filmów tańca Dances with Camera, 30-40’

 

godz. 17.00, Foyer

Teatr Tańca ROZBARK, czytANKI perFORMAtywne – reż. i chor. Anna Piotrowska, 60’

 

godz. 18.00, Duża Scena

Sopocki Teatr Tańca, Wszystko, co widać. OHIO, 50’

 

godz. 19.00, Malarnia

Tomasz Bazan, Station de corps, 45’

 

24 marca (czwartek)

godz. 16.00-18.00, Warsaw Dance Department

Warsztaty Ciało otwarte. Prowadzenie: Joanna Czajkowska

 

godz. 17.00, Modelatornia

prezentacja filmów z międzynarodowego konkursu filmów tańca Dances with Camera, 30-40’

 

godz. 19.00, Malarnia

Lubelski Teatr Tańca, Hello Kitty, 60’


godz. 20.00, Foyer

Krakowski Teatr Tańca, Nesting, 50’

 

Godz. 21.00, Duża Scena

Teatr ROZBARK, Zagubieni w skórze – chor. Anna Piotrowska, ’75

 

Plany kuratorów SCENY TAŃCA STUDIO 2016:

 

Jadwiga Majewska

Misją Sceny Tańca Studio jest prezentacja produkcji tanecznych polskich twórców, czasami w kooperacji z zagranicznymi artystami, czasami polskich artystów mieszkających i tworzących za granicą, lub zagranicznych artystów aktywnie tworzących w Polsce. Szerokie spektrum estetyk odzwierciedla to, co się dzieje współcześnie na niezależnej i instytucjonalnie scenie tańca w Polsce, włączając wszelkie estetyki. Bardzo ważną misją jest wspieranie pokazów nowych prac, jakkolwiek program nie ma możliwości wspierania produkcji, umożliwianie im premierowych pokazów i konfrontacji z widzem. Widzowie mają możliwość zobaczenia spektakli uznanych twórców z nurtu bardziej teatralnego, oraz twórców młodych, czasami eksperymentujących z materią ruchu, relacją z widzem, czy samym pojęciem spektaklu, są świadkami wychwytywania nowych zjawisk i nowych talentów. Z jednej strony mają szansę współtowarzyszyć rozwojowi polskiej sceny tańca na bieżąco z drugiej mogą powrócić do najbardziej wartościowych, lub ulubionych spektakli stworzonych kilka lat temu a nie pokazywanych warszawskiej publiczności często, czasami wcale. Ważnym nurtem rozwoju Sceny Tańca Studio jest rozszerzanie współpracy z artystami parającymi się innymi rodzajami sztuki: aktorstwo, muzyka, śpiew, sztuki plastyczne czy nowe media. Pragnę także pokazać artystę z kilku perspektyw, stąd prezentacja kilku spektakli jednego twórcy.

 

Poszerzamy pokazy o prezentacje filmowe, rozmowy, lektury, pozostawiając moduł warsztatów i szczególnie ważny nurt spektakli  i taneczno-ruchowych aktywności dla najmłodszych. W najbliższych miesiącach widzowie będą mieli możliwość spotkać się między innymi z: Polskim Teatrem Tańca, pracami Roberta Bondary, Teatrem Dada von Bzdülöw, Sopockim Teatrem Tańca, Krakowskim Teatrem Tańca, Teatrem Rozbark, Lubelskim Teatrem Tańca, Teatrem Amareya, z Iwoną Olszowską, Martą Pietruszką, Kayą Kołodziejczyk, Maciejem Kuźmińskim, Koriną Kordovą, Januszem Orlikiem, Filipem Szatarskim i Radkiem Heweltem, Anną Steller i Magdaleną Jędrą, Rafałem Dziemidokiem, Marysią Zimpel, Izą Szostak…

 

Mateusz Szymanówka

Zaplanowana na koniec lipca odsłona „STS” poświęcona będzie kluczowym dla tańca współczesnego zagadnieniom obrazu, obiektu i praktyki. Zadamy pytania o to, w jaki sposób polscy artyści myślą o warstwie wizualnej swoich spektakli, jakie obiekty wytwarza chorografia oraz jaka jest relacja procesu twórczego i prezentacji jego efektów.

Lipcowa edycja „STS” będzie okazją do zobaczenia działań warszawskich twórców oraz prac nieprezentowanych do tej pory w stolicy i w Polsce. Do przestrzeni Teatru Studio przeniesione zostaną propozycje choreografów i choreografek, które powstały nie tylko w kontekście teatralnym, ale również w galeriach i muzeach. Na czterodniowy program składać będą się ponadto warsztaty teoretyczno-praktyczne, dyskusje oraz inne formaty wymiany myśli i doświadczeń między widzami a artystami.

 

Włodzimierz Kaczkowski

W  Polsce jest kilka silnych ośrodków tańca i to wokół nich toczy się życie taneczne, oczywiście trzeba również stworzyć miejsce dla zespołów spoza tych ośrodków, ale właśnie w odniesieniu do nich. Za pomocą prezentacji głównie tych ośrodków można pokazać różnorodność polskiego tańca współczesnego. Proponuję więc na rok 2016 stworzyć za pomocy Sceny Teatru Studio TANECZNĄ MAPĘ POLSKI (opartą o takie bloki jak np. Trójmiasto tańczy w Warszawie, Lublin tańczy w Warszawie, Poznań tańczy w Warszawie czy blok prezentujący osiągnięcia międzynarodowej współpracy polskich twórców).

TANECZNA MAPA POLSKI podkreśli znaczenie tańca jako narzędzia promocji, zarówno  na terenie polskim, jak i międzynarodowym. Będzie stanowić  także pewną formę  podsumowania dotychczasowego rozwoju tańca w Polsce i otwarcie nowych perspektywy.

 

***

Bilety:

ceny regularne od 14 marca:
20 zł – jeden bilet  
35 zł – karnet całodniowy (2 spektakle) 
45 zł – karnet całodniowy (więcej niż 2 spektakle)

wejściówki: 15 zł – przed spektaklami, liczba miejsc ograniczona

 

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

 

kuratorka: Jadwiga Majewska

 

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

sfinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy