Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 8-10 stycznia 2016 zapraszamy na pierwszą odsłonę II edycji projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Teatr  Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Pierwsza odsłona odbywać się  będzie pod hasłem „walka postu z karnawałem”. Kuratorką Sceny Tańca Studio 2016 w odsłonach zimowych i wiosennych jest Jadwiga Majewska. Publikujemy zapowiedź kuratorską.

TRAILER

„Program styczniowego spotkania z tańcem w ramach Sceny Tańca Studio jest inspirowany postem i karnawałem, z jednej strony – zabawą, z drugiej – skupieniem i namysłem nad przemijaniem. Kielecki Teatr Tańca z okazji 20-lecia swojego istnienia pokaże w swoich trzech krótkich formach rodowód tańca jazzowego. W Jazz Dance – jego barwność i karnawałową żywiołowość oraz rozwój tej formy tańca, w Symulacji ciała – teatralizowaną lekcję jazzową. W Tak to my, choreografii Mateusza Pietrzaka. przebadana zostanie natomiast ludzka cielesność – ciało jako źródło wiedzy, doświadczenia, duszy, emocji, intencji ruchu…

 

Nowy rok to nie tylko czas przełomu, ale i czas powrotu, powtarzania kolejnych obietnic, błędów, zachowań. Kumulujemy doświadczenia, dodajemy do nich nowe, a mimo to powracamy do starych nawyków.  RE//akumulacja Ramony Nagabczyńskiej inspirowana słynną Akumulacją amerykańskiej choreografki pokolenia twórców tańca postmodern Trishy Brown, jest właśnie takim dodawaniem – zaczynamy jak w nowym roku od jednego kroku, od jednego poruszenia nadgarstkiem… W 2016 roku będziemy prezentować tych samych artystów w różnych ich utworach, czasami zupełnie kontrastowych, czasami kontynuujących ich twórcze poszukiwania. Ramona Nagabczyńska pokaże także spektakl inspirowany twórczością Tadeusza Kantora, a szczególnie koncepcją ur-materii. W swoim solo pURe podejmuje temat  naturalności ciała.

Nowy rok urozmaici  program STS najnowszym spektaklem  Bałtyckiego Teatru Tańca Fedrą Izadory Weiss, która dzielić będzie scenę z inną pracątej choreografki, zatytułowaną Śmierć  i dziewczyna. Spektakle przyniosą gorące namiętności i namysł nad przemijaniem w typowej dla artystki dynamicznej formie ruchowej. Namysł nad tym ,co spotka każdego z nas podejmuje także Renata Piotrowska w swojej interpretacji średniowiecznego motywu „tańca śmierci” – niepozbawionym humoru filozoficzno-anatomicznym moralitecie Śmierć. Ćwiczenia i wariacje.

Dzieci wraz z artystami Wrocławskiego Teatru Pantomimy będą mogły wejść tym razem w magiczny świat przygód Calineczki. Widowisko Mikrokosmos jest tak różnorodne wizualnie i atrakcyjne, że i dorośli z duszą dziecka będą mogli znaleźć przyjemność w jego obejrzeniu. A tym, którzy chcieliby się poruszać w karnawałowych rytmach proponujemy warsztaty z tańca jazzowego, które poprowadzą Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak, dyrektorzy Kieleckiego Teatru Tańca.

Nowy rok przywita nas zatem wesołymi rytmami i barwnymi kostiumami rodem z gorącej Brazylii. Gdy krew gorąca, budzą się namiętności, które mogą prowadzić nawet do zbrodni lub śmierci. Warto zatem zastanowić się także nad sensem życia i pogodzić się z myślą o przemijaniu, ale póki co karnawał trwa!”

 

Jadwiga Majewska

 

 

Do pobrania:

AFISZ

KATALOG

 

PROGRAM

 

8 stycznia (piątek)


godz.18.00, Duża Scena

Kielecki Teatr Tańca, 95’(z przerwą)

Stymulacja ciała chor. Elżbieta Szlufik-Pańtak, Grzegorz Pańtak

Tak to my chor. Mateusz Pietrzak

przerwa 15 min.

JAZZ DANCE Back and Forth (fragmenty), 35’

 

godz. 20.00, Malarnia

Ramona Nagabczyńska: pURe

 

9 stycznia (sobota)

 

w godz. 12.00-15.00, Modelatornia

Warsztaty Cały ten jazz, prowadzenie: Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak

 

godz. 17.00, Duża Scena

Wrocławski Teatr Pantomimy: Mikrokosmos na motywach Calineczki Hansa Christiana Andersena, 65’

 

godz. 18.30, Malarnia

Ramona Nagabczyńska: RE//akumulacja

 

10 stycznia (niedziela)


godz.19.00, Duża Scena

Bałtycki Teatr Tańca:

Śmierć i dziewczyna, 20’
Fedra, 30’


godz. 21.00, Malarnia

Renata Piotrowska-Auffret: Śmierć. Ćwiczenia i wariacje

 

***

 

Scena Tańca Studio

 

Bilety:

karnet jednodniowy: 25 zł;
bilet na jeden spektakl: 20 zł

 

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

 

kuratorka: Jadwiga Majewska

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,
Instytut Muzyki i Tańca
www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

sfinansowano ze środków:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasta Stołecznego Warszawy