Jutro o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpią Julia Kociuban i Messages Quartet, które wykonają dwa kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz i utwór Musica a Cinque Aleksandra Tansmana. Koncert jest pierwszym otwierającym cykl wydarzeń w ramach Programu Scena Muzyki Polskiej, którego współorganizatorami są Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Filharmonie w całej Polsce.

Wersja do druku

Udostępnij

Polska muzyka XX wieku skrywa jeszcze wiele nieodkrytych, wspaniałych dzieł, a i te odkryte potrzebują wciąż promocji i rozgłosu, aby trud wybitnych kompozytorów nie odszedł w zapomnienie. Kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz to jedne z najpopularniejszych dzieł kameralnych tej artystki. Choć pierwszy pojawia się czasem na koncertowych afiszach, to drugi wykonywany jest znacznie rzadziej. Zestawiając go z kwintetem fortepianowym Aleksandra Tansmana „Musica a cinque”, artystki wkraczają w nieznany obszar polskiej muzyki połowy XX wieku. Połączenie tych dwóch kompozytorów nie jest przypadkowe, bowiem łączy ich nie tylko wspólne miasto narodzin, ale także liczne miejsca podróży na mapie Europy oraz zamiłowanie do muzyki kameralnej.

W programie koncertu usłyszymy:

  • Grażyna Bacewicz
    I Kwintet fortepianowy
  • Grażyna Bacewicz
    II Kwintet fortepianowy
  • Aleksander Tansman
    Musica a Cinque na kwartet smyczkowy i fortepian

Bilety na koncert można nabyć w kasie Filharmonii Narodowej oraz na stronie www.bilety24.pl

O programie

Celem programu Scena Muzyki Polskiej jest promocja polskich artystów i artystek, a także polskiej twórczości kompozytorskiej, szczególnie mniej obecnej w praktyce koncertowej. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską w tej edycji będą prezentowane w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, a także on-line.

Główne cele programu to inspirowanie muzyków do przygotowywania programów koncertów muzyki polskiej, promowanie wykonawstwa utworów muzyki polskiej oraz zainteresowanie publiczności muzyką polską, szczególnie mniej znanymi utworami.

Julia Kociuban

Jej debiutancka płyta „Schumann, Chopin, Bacewicz” została uznana przez krytyków za jeden z najciekawszych polskich pianistycznych debiutów fonograficznych ostatnich lat, a ostatni album z koncertami fortepianowymi Bacewicz i Tansmana był nominowany do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii album roku – muzyka koncertująca.

Artystka regularnie występuje w renomowanych salach koncertowych w Europie (m.in. Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu i w Berlinie, Laeiszhalle w Hambur-gu), Ameryce oraz Azji. Jest zapraszana na najbardziej prestiżowe festiwale muzyczne na świecie w tym na m.in. La Roque d’Antheron, La Folle Journee, Young Euro Classic w Berli-nie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Kissinger Sommer.

Jako solistka koncertowała z towarzyszeniem uznanych orkiestr kameralnych i symfonicznych w tym m.in. Wiener Symphoniker, Wiedeńską Orkiestrą Radiową ORF czy Orkiestrą Symfoniczną NDR w Hamburgu. Współpracowała z wieloma cenionymi dyrygentami: Howardem Griffithsem, Hansem Grafem, Nemme Järvim, Kristjanem Järvim, Lahavem Shanim, Heribertem Beisselem, Azizem Shokhakimovem, Kenem-Davidem Masurem, Antonim Witem, Jerzym Maksymiukiem, Pawłem Przytockim, Markiem Pijarowskim. Zrealizowała szereg nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych m.in. dla wytwórni Sony Classical, DUX oraz Gramola.

Messages Quartet

Zespół założyły w 2014 roku: Małgorzata Wasiucionek (skrzypce), Oriana Masternak (skrzypce), Maria Dutka (altówka) i Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela). W 2015 roku grupa zdobyła II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv w Bułgarii. Zespół został również doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w lutym 2016 roku przyznał mu Program Stypendialny „Młoda Polska”. W 2017 roku Messages Quartet wydał debiutancką płytę z nagraniami kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Album otrzymał znakomite recenzje w prasie francuskiej, niemieckiej, brytyjskiej, amerykańskiej i polskiej.

W 2019 roku, również nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się druga płyta zespołu pt. „Messages”. Album „De invitatione mortis” Andrzeja Karałowa z udziałem Kwartetu został nominowany do nagrody Fryderyk 2021.

Repertuar kwartetu obejmuje dzieła twórców polskich – m.in.: Laksa, Panufnika, Weinberga, Szymanowskiego, Moniuszki, Bacewicz oraz światowe arcydzieła literatury kwartetowej. Zespół dokonał również wielu prawykonań – zarówno kompozytorów polskich, jak i twórców zagranicznych.

fot. Anita Wąsik-Płocińska

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena Muzyki Polskiej, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Kontakt dla mediów:
Agata Szymczak
agata.szymczak@nimit.pl
tel. +48 785 310 000