Program Narodowego Instytutu Muzyki Polskiej „Scena Muzyki Polskiej”, realizowany od 2019 roku we współpracy z Filharmonią Narodową, ma na celu prezentację i popularyzację polskiej twórczości kompozytorskiej w całym jej bogactwie i różnorodności, a także promocję polskich artystów-wykonawców.

Wersja do druku

Udostępnij

W listopadzie zapraszamy na pierwsze koncerty V edycji tego programu. W sezonie artystycznym 2023/24 partnerami program są również Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku i Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda. Programy koncertowe złożone wyłącznie z utworów muzyki polskiej, w tym dzieł mało dziś znanych i rzadko wykonywanych, zabrzmią na estradach filharmonii w Warszawie, Zielonej Górze i Gdańsku w wykonaniu znakomitych polskich artystów reprezentujących różne pokolenia i formacje stylistyczne.

28 listopada 2023 r. w Filharmonii Narodowej odbędzie się pierwszy koncert programu w obecnym sezonie artystycznym. Jeden z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów instrumentów dętych – LutosAir Quintet występujący w składzie Jan Krzeszowiec – flet, Mateusz Żurawski – obój, Maciej Dobosz – klarnet, Alicja Kieruzalska – fagot i Mateusz Feliński – waltornia, wykona utwory Irène Wieniawskiej vel Poldowski, Andrzeja Panufnika, Jerzego Fitelberga, Wojciecha Łukaszewskiego i Witolda Lutosławskiego.

Dwa kolejne koncerty „Sceny Muzyki Polskiej” odbędą się w Sali Kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. 30 listopada wystąpi trio złożone z czołowych polskich wykonawców młodego pokolenia – Jakuba Jakowicza (skrzypce), Katarzyny Budnik (altówka) i Marcina Zdunika (wiolonczela). W ich interpretacji, oprócz kompozycji Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego usłyszymy także rzadko wykonywane Trio smyczkowe Józefa Kofflera.

2 grudnia wystąpią utytułowani i dysponujący niezwykle bogatym dorobkiem artyści – Łukasz Długosz (flet) i Marek Toporowski (pianoforte), którzy zaprezentują program złożony z rzadko goszczących dziś na estradach koncertowych dzieł Karola Kurpińskiego, Wojciecha Sowińskiego, Józefa Elsnera, Franciszka Lessla, Edwarda Wolffa i Michała Bergsona. Podczas koncertu odbędą się prawykonania dwóch utworów na flet i fortepian historyczny: Souvenirs de Boulogne  Edwarda Wolffa i Grand Sonaty Michała Bergsona. 

Program koncertu ukazuje przekrój rzadko wykonywanej muzyki fletowej okresu klasycyzmu i romantyzmu. Recital zostanie wykonany z fortepianem historycznym, aby przybliżyć słuchaczom charakter i brzmienie utworów kameralnych okresu romantyzmu. Podczas koncertu zostanie również prawykonany wirtuozowski utwór Souvenirs de Boulogne Edwarda Wolffa oraz arcyciekawa Grand Sonata Michała Bergsona – jedyna polska fletowa forma sonatowa okresu romantyzmu. Twórczość fletowa Bergsona i Wolffa jest zupełnie nieznana, nie wymieniana w podstawowych źródłach informacji. Manuskrypty utworów zostały odnalezione w Paryżu.

Łukasz Długosz

Ostatni koncert programu w 2023 roku odbędzie się w Filharmonii Narodowej 12 grudnia 2023 r. Zaprezentują się na nim Jakub Jakowicz (skrzypce), Katarzyna Budnik (altówka) i Marcin Zdunik (wiolonczela), którzy ponownie wykonają program złożony dzieł z trzech wielkich polskich kompozytorów, których rocznice urodzin obchodzimy w 2023 roku oraz Tria smyczkowego Józefa Kofflera.

Linki do informacji na stronach partnerów programu i biletów na koncerty „Sceny Muzyki Polskiej” znajdziecie w naszym kalendarium wydarzeń.

powiązane

Publikacje