Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 5 października 2018 rozpoczyna się projekt MOŻNA / w ruchu, realizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2018.  Na inaugurację projektu odbędzie się wernisaż interaktywnej wystawy MOŻNA.

W ramach MOŻNA / w ruchu zostaną  pokazane spektakle dla dzieci, w tym najmłodszych: DOoKOŁA– Kolektywu Holobiont/ Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (spektakl dla dorosłych i dzieci od 1,5 do 3 lat), KUUKI w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak (spektakl dla dorosłych i dzieci od 0 do 18 miesięcy) i fliegen&fallen Rafała Dziemidoka i Floriana Bilbao (spektakl dla dorosłych i dzieci w wieku 2-5 lat). Prezentacje spektakli zaplanowano w Opolu, Kluczborku i Kędzierzynie-Koźlu – miastach bez stałych scen.

Dla artystów i edukatorów zainteresowanych kontekstami tańca współczesnego, skierowanego do dziecięcego odbiorcy przeznaczono część pod nazwą MOŻNA / platforma – cykl prezentacji i spotkań.

W programie projektu znalazły się także warsztaty ruchowe dla rodzin (dorośli z dziećmi w różnych przedziałach wiekowych), jednak nie są one objęte programem Scena dla tańca 2018.

Projekt MOŻNA / w ruchu wykorzystuje doświadczenia rozwijane w obszarze sztuk performatywnych, tworzonych z myślą o bardzo małych dzieciach, który w znacznym stopniu korzysta z potencjału interakcji z odbiorcą, stawia na polisensoryczne doznania i rozwija w nieoczywisty sposób takie kategorie, jak wspólnotowość czy neoplemienność. Skupiając się na dorosłym odbiorcy, który jest nieodzownym partnerem malutkich dzieci w odbiorze sztuki, organizatorzy zaprosili na Opolszczyznę spektakle interaktywne, w których niezwykle istotne jest myślenie o sprawczości odbiorcy. Chcą wspólnie z widzami sprawdzać, co i jak MOŻNA budować, współtworzyć, redefiniować w relacjach między dorosłymi – zarówno odbiorcami, jak i twórcami sztuki – a dziećmi, których aktywność i spontaniczność stają się punktem wyjścia do przemyśleń na temat relacji na linii odbiorca–dzieło.

Harmonogram prezentacji w ramach Sceny dla tańca 2018:

13 października, godz. 16.00 – DOoKOŁA, Kolektyw Holobiont / Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w Kluczborku

14 października, godz. 16.00 – DOoKOŁA, Kolektyw Holobiont / Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w Kędzierzynie-Koźlu

19 października, godz. 16.30 – KUUKI, reż. Alicja Morawska-Rubczak

21 października, godz. 16.30 – KUUKI, reż. Alicja Morawska-Rubczak

3 listopada, godz. 16.00 – fliegen&fallen, Rafał Dziemidok i Florian Bilbao

4 listopada, godz. 11.00 – fliegen&fallen, Rafał Dziemidok i Florian Bilbao

 

Pozostałe wydarzenia w ramach projektu:

MOŻNA – wystawa interaktywna (wernisaż 5 października, czynna do 10 listopada 2018)

6 października, NAJNAJ – warsztaty ruchowe dla rodzin

O ile nie zaznaczono inaczej, wydarzenia odbywają się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

 

Projekt MOŻNA / w ruchu realizowany jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca.

 

 

Można Sdt 2018 belka (miniaturka)