Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę, 6 października 2018 rusza Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń – program prezentacji polskiego tańca, realizowany przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2018. Kuratorzy projektu, Paweł Łyskawa i Eryk Makohon, nawiązują do koncepcji człowieka ponowoczesnego Zygmunta Baumana, osadzonej na czterech wzorcach osobowości.

 

W ramach programu zostaną pokazane spektakle: Witajcie/Welcome Aurory Lubos, Stany skupienia studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu w choreografii Jacka Przybyłowicza, Glamour Krakowskiego Teatru Tańca i MELT Heleny Ganjalyan, Bataille i świt nowych dni Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego, Melancholia – tryptyk Jakuba Lewandowskiego, Idylluzja w reżyserii Tomasza Ciesielskiego.

 

Rollercoaster będzie działał nie tylko jako wehikuł ruchu, maszyna bodźców stymulująca współczesne pokolenie kolekcjonerów wrażeń, ale też stanie się rodzajem soczewki eskalującej wybrane zderzane ze sobą zagadnienia, ponieważ jak twierdzi Bauman, parafrazując Hegla, zjawiska na świecie są dla ludzi widoczne dopiero wtedy, gdy stają się dla nich absorbujące.

Pełny tekst kuratorski

 

Cztery wzorce osobowości zaczęrpnięte z eseju Zygmunta Baumana Ponowoczesne wzory osobowe:

Spacerowicz, który pozostaje niewidzialny w tłumie, przegląda się w cudzych twarzach i sklepowych wystawach, z nikim się nie utożsamia a jednocześnie utożsamia się z wszystkimi, do nikogo i niczego się nie przywiązuje, jest w cieniu, ale i staje się cieniem innych.

Gracz, który prowadzi ciągłą rozgrywkę, kalkuluje i obstawia, liczy i podsumowuje, chce wygrywać Wygrana stanowi dla niego pożywkę, ale przegrana nie jest końcem świata, a jedynie koniecznością szybkiego, kolejnego rozdania.

Włóczęga, który do niczego się nie przyzwyczaja, ma potrzebę bycia co chwilę w innym miejscu, podejmowania nowych wędrówek, w których nie cel, ale sama konieczność zmiany stanowi istotę. Opisują go ruch i ciągła gotowość na nowe wrażenia i przygody, które szybko okazują się banalne i rozczarowujące.

Turysta, który – inaczej niż włóczęga – podróżować nie musi, a chce. Zbiera i dokumentuje, chwali się zdobyczami, jednocześnie wymagając, by zastana rzeczywistość rządziła się jego prawami i spełniała jego oczekiwania. Zawsze ma gdzie powrócić, ale pociąga go kolekcjonowanie wrażeń.

 

Harmonogram:

Sobota, 6 października, 19.00 – Aurora Lubos, Witajcie/Welcome

Niedziela, 7 października, 18.30 i 20.00 – Wydział Teatru Tańca, Stany skupienia

Sobota, 13 października, 19.00 – Tomasz Ciesielski, Idylluzja

Niedziela, 14 października, 19.00 – Jakub Lewandowski, Melancholia – tryptyk

Sobota, 20 października, 19.00 – Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Bataille i świt nowych dni

Sobota, 27 października, 19.00 – Krakowski Teatr Tańca, Glamour i Helena Ganjalyan, MELT

 

 

Rollercoaster SdT 2018 belka (miniaturka)

 

 

Projekt Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń realizowany jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2018.

 

 

IMIT (miniaturka)Scena dla tańca 2017 (miniaturka)