Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 11 kwietnia rozpoczyna się trasa projektu Historie dla każdego Lubelskiego Teatru Tańca. Projekt obejmuje pokazy spektaklu Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy w choreografii włoskiego artysty, pedagoga i dyrektora artystycznego Compagnie Deja Donne, Simone’a Sandroniego. Premiera spektaklu odbyła się z okazji otwarcia po renowacji Centrum Kultury w Lublinie we wrześniu 2013 roku. Powstało przedstawienie niezwykle dynamiczne zarówno na płaszczyźnie reżyserii, choreografii, jak i muzyki. Tancerze poprzez ruch, gest, mimikę i słowo opowiadają swoje historie  – zabawne, wzruszające, w których prawda miesza się z fikcją literacką.  Nie do końca wiadomo również, na ile prawdziwe są nakreślone charaktery postaci. Widzowie mogą nie tylko zobaczyć, ale też posłuchać, jak wygląda praca tancerza i poznać jej zarówno pozytywne, jak i negatywne strony.

W ramach projektu Historie dla każdego spektakl LTT zostanie zaprezentowany w południowej i wschodniej Polsce: w Krośnie (Regionalne Centrum Kultury Pogranicza, 11 kwietnia, godz. 18.00), Chełmie (Chełmski Dom Kultury, 25 kwietnia, godz. 18.00), Przemyślu (Centrum Kulturalne w Przemyślu, 27 kwietnia, godz.18.00) i Tomaszowie Lubelskim (Tomaszowski Dom Kultury, 26 maja).

 

O spektaklu:

Istnieją historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy i takie, których lepiej byłoby też nigdy nie opowiedzieć. Historie, które sprawiają, że w oczach odbiorców stajemy się wielcy, bądź dramatycznie kurczymy się. Są chwile, kiedy czujemy potrzebę, aby coś powiedzieć, wyznać, ale opowieść pozostaje uwięziona w gardle oraz pomiędzy słowem zdolnym otworzyć wielkie drzwi a ciszą – oddziela je jedynie niewielka przestrzeń: jak mały kamień na krawędzi urwiska, który z powiewem wiatru lub pod ciężarem motyla, mógłby spaść w przepaść. Cztery charaktery, cztery osoby „opowiadają” swoje historie: słowami, obrazami, ciałem i ruchem, w ciszy, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Cztery różne osobowości, zbyt blisko siebie, zarówno w przestrzeni fizycznej jak i czasowej, przesiąknięte sobą nawzajem, walczą o uwagę i intymność. Rozdrażnieni, jak na niedzielnym obiedzie rodzinnym, chcą znaleźć historię, której jeszcze nigdy nie opowiedzieli.

 

Choreografia i reżyseria: Simone Sandroni (Włochy)
asystentka choreografa: Elvira Zuñiga (Niemcy)
światło: Grzegorz Polak
dźwięk/video: Dariusz Kociński,
muzyka: collage
taniec: Beata Mysiak, Anna Żak, Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń, produkcja: Teatr Centralny, Centrum Kultury w Lubline,
premiera: 28.09.2013
czas trwania: 60 min

Bilety: 10zł

 

Prezentacje spektakli w ramach projektu Historie dla każdego są współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena dla tańca”.