Wersja do druku

Udostępnij

Koncert Ãtma Quartet odbędzie się w Filharmonii Narodowej 15 stycznia (środa) o godz. 19.00.

Zespół zdobył II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (20-27 września 2019).

W programie koncertu, w całości wypełnionego muzyką polską, znajdzie się – odkryty w 1996 roku – Kwartet smyczkowy B-dur op. 19 mistrza polskiego klasycyzmu Franciszka Lessla, I Kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki, III Kwartet smyczkowy „Wycinanki” i II Kwartet smyczkowy op.56 Karola Szymanowskiego.

Bilety na koncert można nabyć w kasie Filharmonii Narodowej oraz na stronie www.bilety24.pl.

Ãtma Quartet tworzą:

Katarzyna Gluza – skrzypce

Paulina Marcisz – skrzypce

Karalina Orsik-Sauter – altówka

Dominika Szczypka – wiolonczela

Zespół absolwentek polskich akademii muzycznych powstał w 2016 r. i przez dwa lata działał pod nazwą New Music Quartet. Kwartet zdobył I nagrodę i trzy nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017), Förderpreisi Bärenreiter Urtext Preis podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Franz Schubert und die Musik der Moderne” w Grazu (2018), oraz III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2018).

Ãtma Quartet wystąpił m.in. na festiwalach w Szwajcarii, Francji, Holandii i Hiszpanii oraz na Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki „Emanacje” w Lusławicach. Od 2018 r. zespół bierze udział w projekcie Le Dimore del Quartetto oraz we francuskim programie ProQuartet. 

Zdjęcie z Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie

fot. Piotr Droździk

„Scena dla Muzyki Polskiej” to nowy program Instytutu Muzyki i Tańca przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową. Główne cele programu to inspirowanie muzyków do przygotowywania programów koncertów muzyki polskiej, promowanie wykonawstwa utworów muzyki polskiej oraz zainteresowanie publiczności muzyką polską, szczególnie mniej znanymi utworami. Oczekiwanym rezultatem programu jest prezentacja i popularyzacja polskiej twórczości kompozytorskiej, zwłaszcza rzadziej obecnej we współczesnej praktyce koncertowej, a także zwiększenie liczby wykonań muzyki polskiej i promocja polskich artystów wykonawców.

Pierwsza edycja programu odbywa się w sezonie artystycznym 2019/2020. Wybrani w trybie konkursowym artyści – Ãtma Quartet, Cuore Piano Trio, Filatura di Musica, Gruppo di Tempera, Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer, Filatura di Musica, proMODERN sekstet wokalny muzyki współczesnej, Joanna Freszel/Łukasz Chrzęszczyk, Piotr Sałajczyk i Motion Trio prezentują programy z muzyką polską w Filharmonii Narodowej, a także w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie i w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach.