Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 15 czerwca o godz. 19.30 Fundacja Elektrowni Rybnik (ul. Podmiejska) wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca zapraszają na premierę spektaklu Free.dom w choreografii Aleksandry Bożek-Muszyńskiej, z muzyką Michała Mackiewicza, z udziałem choreografki oraz tancerki, Aleksandry Holesz. Przedstawienie współorganizowane jest przez Instytutu Muzyki i Tańca w ramach II edycji  „Agonu. Programu zamówień kompozytorsko-choreograficzne”. Kolejny pokaz 21 czerwca  o godz. 19.00 (impreza „Wokół Wahadła”). Wstęp wolny.

 

Spektakl dotyczy tematyki zakorzenionych w człowieku wartości wychowawczych i kulturowych oraz dogłębnej analizy momentu, w którym  pojawia się motywacja do wyparcia się tych korzeni; jak taki moment kształtuje ciąg dalszy bytu jednostki i, w konsekwencji, perspektywę bytu społeczności, której jest częścią. Pierwsze inspiracje sięgają filmu Aliony van der Horst  Water children ,który obudził temat narodzin, płodności, cielesności  i pierwszego domu człowieka czyli ciała  kobiety. Z czasem kiełkujący temat dotarł do momentu, w którym pod lupę artyści wzięli proces udomowienia człowieka i spróbowali uchwycić moment, w którym przychodzi ochota na odcięcie się od korzeni, od kulturowych schematów, od tradycji i rodzinnych źródeł. Zadali sobie pytanie, na ile takie odcięcie od domu w ogóle jest możliwe i jeśli tak, to dokąd to „nowe” może nas doprowadzić.

 

Miejsce: Fundacja Elektrowni Rybnik, ul. Podmiejska ,tel 7391898

Wstęp wolny

Choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska

Muzyka: Michał Mackiewicz

Koncept i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Aleksandra Holesz

Spektakl współorganizowany przez Instytutu Muzyki i Tańca w ramach II edycji  „Agonu. Programu zamówień kompozytorsko-choreograficzne

 

Partnerzy projektu: Aleksandra Bożek-Muszyńska

Tancerka, niezależna performerka, dyplomowany   instruktor tańca współczesnego. Przez wiele lat związana z niezależnymi grupami tańca współczesnego w Polsce, m.in. „Hoplaaa” z Krakowa, „Grupa Wahadło” z Rybnika. Od 2007 związana z warszawskim Teatrem „Mufmi” Anny Piotrowskiej. Autorka kilku solowych prac (Dystans, Kandyzowany, In brief,), laureatka I nagrody kategorii Miniatura Taneczna na Ogólnopolskich Konfrontacjach Tańca Współczesnego (solo Dystans), współautorka choreografii do Przaśny , Just Go (festiwal SoloDuo w Budapeszcie),coaching i do you…? Od kilku lat zafascynowana tańcem konceptualnym, wykraczającym  poza granice ogólnie rozumianego teatru tańca.

Michał Mackiewicz: Artysta pracujący wielopłaszczyznowo. Prowadzi poszukiwania w obszarach design’u, współczesnego malarstwa, grafiki, abstrakcyjnych form przestrzennych, technik oświetleniowych i eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Swoje doświadczenia zdobywał przygotowując liczne wystawy, audycje, spektakle. Współpracuje z teatrami tańca jako muzyk, kompozytor. Zajmuje się również iluminacją i scenografią. Mackiewicz nie stara się szokować, prowokować, daje swoim odbiorcom oddech, przestrzeń. Jego wypowiedź jest nieoczywista, skłaniająca do myślenia i pomimo swojej powściągliwości i wyraźnie intelektualnego charakteru, niesie w sobie dyskretny ładunek emocjonalny. Działania tego artysty wyróżniają się precyzją oraz dbałością o jakość wykończenia, ich autor jest perfekcjonistą kładącym szczególny nacisk na warsztatowe mistrzostwo. Ma za sobą liczne realizacje. Prezentował swoją twórczość w Polsce, Norwegii, na Litwie i Węgrzech. Ostatnio rozpoczął współpracę z tancerzami z Chin oraz Niemiec.

 

Aleksandra Holesz: Wszystkie działania toczy wokół ruchu,jest od niego uzależniona. Ma na koncie zrealizowane  spektakle Tajemnice krwi, Żywopłot,na wypasie, Soczywistość, mamroMIRONczenie i wiele mniejszych realizacji. Laureatka wielu festiwali tanecznych i teatralnych w Polsce i za granicą. Słuchaczka licznych kursów i warsztatów poświęconych tańcowi i teatrowi w kraju i za granicą. Obecnie pracuje w Fundacji Elektrowni w Rybniku jako reżyserka, choreografka i  instruktor tańca współczesnego Grupy Wahadło i Grupy Poczekalnia. Organizuje tam regularne warsztaty tańca współczesnego i imprezy: Wokół Wahadła (prezentacje teatrów tańca) oraz FERplayJAM (taneczno-muzyczne jam sassion).Dodatkowo prowadzi warsztaty i  lekcje z tańca współczesnego.

kontakt: grupawahadlo@o2.pl