Wersja do druku

Udostępnij

Ruszył nabór zgłoszeń do nagrody Ambasadora Kultury Tradycyjnej 2021

Warszawa, 9.02.2021

Do 30 marca br. można zgłaszać kandydatury samorządowców do honorowej nagrody Ambasadora Kultury Tradycyjnej. Laureat zostanie ogłoszony podczas dorocznej gali Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Tytuł przyznawany jest od 2014 roku samorządowcom, którzy w szczególny sposób troszczą się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie. 

W minionym roku honorowy tytuł Ambasadora Kultury Tradycyjnej otrzymał Stanisław Bagrowski – sołtys Witaszewic i radny gminy Góra Świętej Małgorzaty w powiecie łęczyckim, animator kultury i organizator życia kulturalnego w regionie, czynny muzyk, współzałożyciel kapeli Witaszewiacy, który gra także w Orkiestrze Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Świętej Małgorzaty. Dzięki jego uporowi i charyzmie w miejscowości powstał Wiejski Klub Tańca, nie tylko integrujący lokalną społeczność, ale także przyciągający pasjonatów muzyki tradycyjnej z całej Polski. Dzięki swojej aktywnej działalności organizacyjnej i artystycznej, związanej z tradycjami regionu łęczyckiego, Stanisław Bagrowski przyczynia się do ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, za co został uhonorowany zaszczytnym tytułem.

Zgłoszenia kandydatur do tegorocznej edycji Ambasadora Kultury Tradycyjnej można nadsyłać do 30 marca 2021 roku na adres mailowy: jedrzej.weber@imit.org.pl.

Nagroda im. Oskara Kolberga – informacje

Nagroda im. Oskara Kolberga została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w sześciu kategoriach: w dziedzinie artystycznej twórczości indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Organizatorem przyznawanych wyróżnień jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Realizacją całości konkursu i gali Nagrody im. Oskara Kolberga zajmuje się Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Kontakt w sprawie naboru
Jędrzej Weber (jedrzej.weber@imit.org.pl, 785 230 000)

Kontakt dla mediów

Agata Szymczak (agata.szymczak@imit.org.pl, 785 310 000)

Aktualne informacje na temat programu KPO oraz odpowiedzi na Państwa najważniejsze pytania znajdują się tutaj

 

This will close in 20 seconds