Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem nagrody ustanowionej w 1974 roku jest Oskar Kolberg – polski etnograf, folklorysta i kompozytor. W tym roku kandydatów można zgłaszać do 30 marca 2022 roku.

Wersja do druku

Udostępnij

Co roku nagroda trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy – wzorem patrona nagrody – gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej.

Wyróżnienie przyznawane jest w siedmiu kategoriach:

  • twórcom z dziedziny: sztuki i rękodzieła ludowego, muzyki, tańca, śpiewu oraz budowy instrumentów ludowych;
  • mistrzom tradycji;
  • pisarzom i poetom ludowym,
  • kapelom ludowym,
  • zespołom folklorystycznym,
  • badaczom, naukowcom, regionalistom, działaczom społeczno-kulturalnym, popularyzatorom;
  • nagroda honorowa dla instytucji i organizacji działających na rzecz kultury ludowej.

Wyróżnienia honorowe otrzymują instytucje i organizacje szczególnie zasłużone dla rozwoju oraz popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Zgłoszenia kandydatur mogą nadsyłać instytucje kultury i nauki (w tym uczelnie wyższe i instytuty PAN), organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe działające w sferze kultury. Dokumenty należy przesyłać do 30 marca 2022 roku (decyduje data stempla pocztowego) pocztą tradycyjną na adres:

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze,
Al. Jana Pawła II /11,
26-400 Przysucha

Po raz kolejny przyznany zostanie także honorowy tytuł Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienie dla samorządowca, który w ostatnim roku w szczególny sposób wspierał rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie. Zgłoszenia do tej nagrody należy nadsyłać do 30 marca 2022 roku wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie formularza dostępnego pod adresem: https://forms.office.com/r/G8pj1HYzQL. Zgłoszenie powinno zawierać dane kandydata, uzasadnienie kandydatury (maks. 4000 znaków), a także dane osoby zgłaszającej.

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego koordynacją zajmują się Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Więcej informacji o nagrodzie – jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach, a także dotychczasowych laureatach – można znaleźć na stronie internetowej: www.nagrodakolberg.pl.

Regulamin oraz dokumenty niezbędne do zgłoszenia kandydatur w tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” znajdują się poniżej:

Kontakt:

Muzeum im. Oskara Kolberga (Nagroda im. Oskara Kolberga)

Agnieszka Zarychta-Wójcicka : agnieszka.zarychta-wojcicka@muzeum-radom.pl , tel. 48 675 22 48

 Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (Ambasador Kultury Tradycyjnej)

Alina Święs : alina.swies@nimit.pl, 785 290 000

Piotr Zembroń : piotr.zembron@nimit.pl, 785 480 000

Kontakt dla mediów

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca:

Agata Szymczak : agata.szymczak@nimit.pl, 785 310 000

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close