Wersja do druku

Udostępnij

Konkurs odbywał się w ramach inauguracji projektu Czytaniec. 20 lutego 2015 roku w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyła się promocja publikacji o tańcu, wydanych we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca (m.in. w ramach „Programu wydawniczego” – edycje 2013 i 2014), połączona z panelem dyskusyjnym Pisanie o tańcu z udziałem: Joanny Szymajdy, Julii Hoczyk i Magdaleny Zamorskiej.

Jury konkursu, w którym zasiadali organizatorzy wydarzenia (Instytut Muzyki i Tańca oraz Biblioteka Śląska w Katowicach), jednogłośnie przyznało główną nagrodę p. Zofii Rusin. Wyróżniona recenzja dotyczy książki Tomasza Ciesielskiego Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej. Recenzja została opublikowana na stronie Biblioteki Śląskiej oraz portalu taniecPOLSKA.pl

 

Przeczytaj recenzję Zofii Rusin

 

Prezentacja wydawnictw obejmowała następujące pozycje:

Katarzyna Markiewicz (red.), Oskar Kolberg 1814 – 1890.
Sally Banes, Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern.
Stefan Drajewski, Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu.
Kazuo Ohno, Yoshito Ohno, Świat butoh Kazuo Ohno.
Magdalena Zamorska, Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy butō.
Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, Katarzyna Słoboda (red.), Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca.
Tomasz Ciesielski, Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej.
Joanna Szymajda (red.), Taniec w Europie po 1989. Communitas i Inny.
Anya Peterson Royce, Antropologia tańca.

 

Więcej informacji o publikacjach w zakładce Bibliografia na portalu taniecPOLSKA.pl.

 

Czytaniec to cykl spotkań organizowanych przez Bibliotekę IMiT we współpracy z bibliotekami i instytucjami kultury w całej Polsce, zainteresowanymi promocją wydawnictw poświęconych tańcu i upowszechnianiem czytelnictwa w tym zakresie. W ramach projektu odbywać się będą spotkania z autorami, dyskusje i inne wydarzenia towarzyszące.  Inauguracja cyklu odbyła się w Bibliotece Śląskiej. Inicjatywa ma nie tylko zachęcać czytelników do sięgnięcia po najnowsze pozycje poświęcone tej dziedzinie, ale również integrować lokalne środowiska zajmujące się tańcem w Polsce (teoretyków, krytyków i praktyków). Istotnym elementem projektu jest czasowe udostępnianie zbiorów Biblioteki IMiT w ramach sieci współpracy w różnych miejscach w Polsce, zwiększające dostęp czytelników do często niskonakładowych pozycji, jak również zachęcające instytucje i biblioteki do wspierania promocji wydawnictw o tańcu.