Wersja do druku

Udostępnij

Dzisiaj rozpoczynamy uroczyste obchody Roku Oskara Kolberga w Polsce. Między 21 a 24 lutego odbędzie się wiele wydarzeń z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego folklorysty i etnografa.

21 lutego w Domu Kultury w Przysusze odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego wystąpią m.in. mistrzowie muzyki tradycyjnej – Piotr Gaca, Maria Siwiec i Tadeusz Jedynak. W Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze czynne będą dwie wystawy – stała: „Oskar Kolberg (1814 – 1890). Folklorysta, etnograf, kompozytor” oraz czasowa: „Muzyka tradycyjna i instrumentarium ludowe z regionu radomskiego”.

21 i 22 lutego w Pałacu Tyszkiewiczów w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Oskar Kolberg – prekursor europejskiej folklorystyki”.

W sobotę, 22 lutego, w dniu 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zostanie otwarta wystawa czasowa „Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, (muzyk)ograf, chopinolog”. Tego dnia zostanie również zaprezentowana multimedialna aplikacja na smartfony „Przewodnik śladami Oskara Kolberga”.

W poniedziałek, 24 lutego o godz. 12.00 w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych wybitnym twórcom ludowym i etnografom.

Oficjalna inauguracja Roku Kolberga będzie mieć miejsce tego samego dnia podczas koncertu zatytułowanego Od Kujawiaka do Krzesanego w Filharmonii Narodowej. Na estradzie Filharmonii wystąpią mistrzowie muzyki tradycyjnej – Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, Zofia Warych, Piotr Gaca z Wielką Orkiestrą Gaców, Trebunie-Tutki, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz pianistka Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Koncert zostanie odtworzony na antenie Programu 2 Polskiego Radia we wtorek, 25 lutego o godz. 19.30.

Bezpośrednio po koncercie w Filharmonii Narodowej zapraszamy na Noc tańca, która rozpocznie się ok. godz. 22.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Na zabawę taneczną wstęp jest wolny.

Szczegóły dotyczące obchodów Roku Kolberga dostępne są na stronie www.kolberg2014.org.pl.

Rok Kolberga 2014 ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6 grudnia 2013 roku z okazji przypadającej w 2014 roku 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga,
wybitnego folklorysty i etnografa. Rocznica obchodzona jest pod auspicjami
UNESCO. Obchody Roku Kolberga finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biuro Obchodów Roku Kolberga jest prowadzone przez Instytut Muzyki i Tańca.
Program Obchodów realizowany jest we współpracy z Instytutem im. Oskara Kolberga, Forum Muzyki Tradycyjnej, Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Muzeum Wsi Radomskiej, Polskim Radiem, Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Związkiem Kompozytorów Polskich, Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Narodowym Instytutem Audiowizualnym.