Wersja do druku

Udostępnij

7 grudnia 2012 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął  uchwałę uznającą rok 2013 Rokiem Witolda Lutosławskiego. W uzasadnieniu decyzji znalazły się następujące słowa: „Jego dzieła, obecne na wszystkich ważnych estradach koncertowych od ponad sześćdziesięciu lat, odkrywają nowe przestrzenie piękna i odsłaniają nieznane wcześniej możliwości rozumienia i przeżycia współczesnego świata. Związany z wielką tradycją europejską, od Beethovena i Chopina po Debussy’ego i Bartóka, był jednocześnie w działalności publicznej patriotą, w twórczości zaś obywatelem świata”.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski, powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca organizację Biura Obchodów, a dyrektora IMIT ustanowił Pełnomocnikiem Obchodów Roku Lutosławskiego. Minister ogłosił także specjalny program „Lutosławski 2013 – Promesa”, który miał za zadanie przygotować na cały rok jak największą liczbę przedsięwzięć artystycznych, naukowych, edukacyjnych, dokumentacyjnych oraz popularyzatorskich związanych z postacią i twórczością Witolda Lutosławskiego w kontekście muzyki, historii i kultury XX wieku. Dzięki temu programowi w Polsce i na świecie zrealizowanych zostanie wiele wydarzeń artystycznych.

Informacje o realizowanych projektach będą pojawiały się regularnie na oficjalnej stronie internetowej obchodów Roku Lutosławskiego: www.lutoslawski.culture.pl. Obsługę mediów prowadzić będzie Instytut Adama Mickiewicza. Dla zainteresowanych dziennikarzy przygotowane będą zdjęcia kompozytora, materiały biograficzne oraz materiały promocyjne.

Opracowany został specjalny znak Roku „100/100 Lutosławski”, który może być przyznawany instytucjom włączającym się w obchody. Towarzystwo Lutosławskiego ustanowiło Medal Roku, który wręczany będzie osobom zasłużonym dla wykonawstwa, popularyzacji i badań muzyki Lutosławskiego.

Koncert inauguracyjny Roku odbędzie się 25 stycznia 2013 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Na stronie internetowej Instytutu uruchomiliśmy specjalną zakładkę: rok lutosławskiego, w której zamieściliśmy najważniejsze informacje dotyczące obchodów oraz materiały do nieodpłatnego pobrania.