Wersja do druku

Udostępnij

3 maja, w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu odbędzie się recital Michała Szymanowskiego, współorganizowany przez IMiT w ramach programu „Nowe interpretacje”.

W programie recitalu fortepianowego pt. „Rodzina Chopina” znajdą się utwory Józefa Wieniawskiego – Polonez As-dur op. 21 i Walc koncertowy Des-dur op. 3 oraz Witolda Maliszewskiego – Menuet op. 4 nr 5.
W programie koncertu znajdą się również dzieła Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego
i Romana Maciejewskiego.

Więcej informacji o koncercie na stronie www.tos.art.pl

Początek koncertu – godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!

Organizatorem koncertu jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna.
Wykonanie utworów Józefa Wieniawskiego i Witolda Maliszewskiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu IMiT „Nowe interpretacje”.

Michał Karol Szymanowski – urodzony w 1988 r., absolwent Akademii Muzycznej  im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej – Zydroń oraz student  dyrygentury w klasie prof. Zygmunta Rycherta. Mimo młodego wieku dał się poznać jako laureat wielu konkursów i festiwali. Do jego najważniejszych osiągnięć należą:

  • I miejsce w Konkursie Pianistycznym o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europe, Katowice, 2011.
  • III miejsce (ex aequo) oraz Nagroda dla najlepszego Polaka w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, 2010 r.
  • II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina  w Warszawie, 2008 r.
  • Wyróżnienie na V Festiwalu Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie, 2008 r.
  • Laureat XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Tydzień Talentów Tarnów – Kąśna Dolna 2007 r.
  • V miejsce na VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów Pamięci Vladimira Horowitza – Kijów, Ukraina, 2007 r.
  • Nagroda Specjalna im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Nagroda Prezydenta Bydgoszczy oraz Nagroda Specjalna EMCY Art. For Music na VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Artur Rubinstein in Memoriam. Bydgoszcz 2007 r.
  • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA w Krakowie – 2006 r.
  • Europejskie prawykonanie Concertina na fortepian i orkiestrę Zbigniewa Bargielskiego, z Orkiestrą Symfoniczną PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy – w Sali Koncertowej Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy – 2005 r.

Michał Szymanowski koncertował m. in. w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie na koncercie dla Papieża Benedykta XVI, w Belwederze dla pary prezydenckiej oraz w wielu Filharmoniach na całym świecie m. in. Filharmonii Narodowej w Warszawie na Festiwalu Chopin i Jego Europa podczas jednego wieczoru z Martha Argerich. Grał recitale w kraju: m. in. Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań, Bydgoszcz oraz za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Brazylii, Francji, Niemczech, Włoszech, Belgii, Szwajcarii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Czechach, Węgrzech oraz na Ukrainie.

Współpracował z dyrygentami tej miary co Jacek Kasprzyk, Marek Pijarowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tadeusz Wojciechowski, Kai Bumann, Zygmunt Rychert czy Michał Dworzyński. Wykonywał koncerty z towarzyszeniem m. in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy, Polskiej Orkiestry Radiowej, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej czy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Jesienią 2011 roku ukazał się debiutancki album artysty: Michał Szymanowski Piano Recital.